Dzięki specjalnym nasionom zebranym z niektórych potworów, możecie wychowywać własne roślinki o przeróżnych kolorach i odmianach. Dodatkowo, za pomocą „kojarzenia” dwóch roślin, możecie uzyskać zupełnie nowe gatunki, o nowych kolorach i właściwościach. Wasze rośliny będą rosły z malutkich nasionek, osiągając z czasem spore rozmiary. Używając dużych mikstur alchemika oraz podlewając taka roślinkę systematycznie, zapewnicie jej dobre warunki do wzrostu. Owocem prac będzie dojrzała roślina którą można udekorować dom.

Nasiona

rozróżniamy kilka rodzajów nasion:

  • podstawowe – pozyskiwane z typowo roślinnych stworów takich jak bagniak bądź bagienny potwor. Służą głównie do „kojarzenia” dzięki temu uzyskamy nasiona drugiej generacji lub innego koloru,
  • rzadkie – w niektórych potężnych monstrach (np. Wyrm) możemy natrafić na tzw. „rzadkie” nasiono, które zaoferuje nam jeden z kilku unikatowych kolorów.
  • modyfikowane – można pozyskać tylko w wyniku kojarzenia. Krzyżując ze sobą określone kolory mamy losowa szanse na uzyskanie zmutowanych nasionek o wyjątkowej barwie. W ten sam sposób można pozyskać nasiono koloru białego, czarnego i inne.  Jedynie podstawowe nasiona możemy ze sobą kojarzyć.

Doniczka

Na początku przygody musimy zaopatrzyć się w pustą doniczkę – pojemnik ten wytworzy z gliny wprawiony majster, można ją tez kupić u ogrodnika, którego znajdziemy w aktywnych miastach. Pusta doniczka oczywiście musi być wypełniona ziemia – i tutaj z pomocą przyjdzie nam żyzna gleba. 100 porcji tego składnika zapełni naszą doniczkę do pełna oraz zapewni dogodne warunki dla nasionka.

Nawadnianie

Po otworzeniu menu naszej przyszłej rośliny (dwuklik na doniczkę z ziemią), gdzie będziemy widzieli jej postępy w rozwoju, zobaczymy dzbanuszek z woda i znaczek. Mówi nam on o tym jak nawodniona jest ziemia w doniczce:

  • Czerwony „-” oznacza ze ziemia jest bardzo sucha i wymaga natychmiastowego podlania (dwie porcje)
  • Żółty „-” oznacza ze ziemia jest sucha i wymaga jednej porcji wody
  • Brak znaczka oznacza ze wilgotność ziemi jest idealna dla naszego kwiatka.
  • Żółty „+” oznacza ze ziemia jest mocno nawodniona.
  • Czerwony „+” oznacza ze w doniczce jest więcej wody niż ziemi.

Aby „podlać” naszą roślinkę – klikamy w menu na dzbanuszek i wybieramy go z własnego plecaka. Niektóre roślinki uwielbiają wilgotniejsze, a niektóre bardziej suche warunki. To pozostawiamy do odkrycia Wam. Należy kontrolować poziom wody w naszej doniczce, ponieważ woda szybko wysycha. Aby zasadzić nasionko musimy mieć idealną wilgotność ziemi w doniczce (brak znaczka).

Wzrost rośliny

Od momentu zasiania nasiona w naszej doniczce, rośliny rosną co 24 godziny. Każda z roślin ma w sumie 9 etapów swojego rozwoju od nasiona (etap 1), do dorosłej rośliny (etap 9). Dany etap wskazuje nam cyfra. Etap o oznacza, iż w danej doniczce nie zasialiśmy jeszcze nasionka. Jeżeli roślina będzie zaniedbana, wtedy nie urośnie, nadal pozostając w swoim aktualnym etapie, lub całkowicie usychając. Symbol w prawym górnym rogu (tzw. symbol wzrostu) mówi co się stało od ostatniego czasu w którym doglądaliśmy naszego kwiatka.

Zdrowie

Każda z roślin ma swoje punkty życia (zupełnie jak nasze postacie). Z powodu infekcji, zagrzybień, robaków, złego nawodnienia, roślina może tracić swoje punkty życia każdego dnia (realnego). Stan rośliny określa status w menu:

  • Dorodna – nasza roślina tryska zdrowiem.
  • Zdrowa – może nie jest najlepiej, ale nadal będzie osiągała kolejne etapy rozwoju.
  • Zapuszczona – w tej fazie roślina nie będzie wzrastała, jest zbyt słaba
  • Więdnąca- w tej fazie roślina również nie wzrasta, jest bliska zwiędnięciu.

Za pomocą dużych mikstur leczenia możemy spowodować że nasza roślina zostanie odratowana i podniesie się na zdrowiu (klikamy na symbol żółtej mikstury po prawej strony menu). Gdy w wyniku naszego zaniedbania roślina straci swoje punkty życia – zwiędnie. Możemy wtedy jedynie opróżnić po niej doniczkę (żyznej gleby nie otrzymujemy z powrotem).

Mikstury

Aby poprawić byt naszej rośliny, możemy zastosować 4 rodzaje dużych mikstur – odtrucia, wyleczenia, trucizny i siły. Każda z nich ma inne zastosowanie. Aby zaaplikować daną miksturę, wybieramy jej ikonę w menu rośliny i wybieramy ją z plecaka. Szczegóły zastosowań niżej.

Zarobaczenie

Podczas wzrostu rośliny istnieje szansa, iż zostanie zaatakowana przez pasożyty, które powolutku będą ja zjadały i zacznie ona podupadać na zdrowiu. Typowe kwiaty płatkowe i szczególnie jasne rośliny, mają większą szansę na zarobaczenie, dlatego należy szczególnie ich doglądać. Aby zniwelować efekt należy zastosować dużą miksturę trucizny (klikamy na symbol zielonej mikstury po prawej stronie menu).

W przypadku zarobaczenia, obok powyższej ikonki pojawi się symbol:

  • – żółty „+” oznacza małe zarobaczenie
  • – czerwony „+” oznacza dużą ilość szkodników

Zagrzybienie

Grzyb – analogicznie jak robaki, pojawia się na roślinach od czasu do czasu. W przypadku stosowania zbyt wilgotnej ziemi gdy rośliny tego nie potrzebują, jest większa szansa na zagrzybienie naszej rośliny. Grzyb powoduje iż nasz kwiatek powoli traci zdrowie.

Aby zniwelować efekt należy zastosować dużą miksturę odtrucia (klikamy na symbol pomarańczowej mikstury po prawej stronie menu). W przypadku zagrzybienia, obok powyższej ikonki pojawi się symbol:

  • żółty „+” oznacza małe zagrzybienie,
  • czerwony „+” oznacza dużą ilość grzyba.

Trucizna

Źle stosowana trucizna potrafi być zabójcza dla naszej rośliny. W przypadku złego stosowania mikstur trucizny możemy wyrządzić duże szkody. Jeżeli przypadkiem wlejemy do doniczki miksturę trucizny w której np. nie szaleją robaki, możemy ja spróbować zniwelować za pomocą dużej mikstury wyleczenia (klikamy na symbol żółtej mikstury po prawej stronie menu). W przypadku zatrucia, obok powyższej ikonki pojawi się symbol:

  • zółty „+” oznacza lekkie zatrucie,
  • czerwony „+” oznacza poważne zatrucie.

Mikstura siły

Aplikowanie mikstury siły wzmacnia i uodparnia naszą roślinę przeciwko grzybom, chorobom itp. Stosowanie jej, powoduje iż nasza roślina jest wytrzymalsza i może więcej znieść.

Opróżnianie doniczki

W momencie gdy chcemy opróżnić doniczkę po naszej roślinie klikamy znajdujący się w prawym dolnym rogu menu rysunek pustej doniczki. Zostaniemy poproszeni o potwierdzenie naszej decyzji. W przypadku opróżnienia doniczki nie otrzymamy z powrotem ani żyznej gleby, ani nasionka.

  • X – anulowanie opróżniania doniczki,
  • V – opróżnia doniczkę (otrzymujemy z powrotem puste naczynie).

Menu reprodukcji

Po kliknięciu przycisku, pod warunkiem ze mamy zasadzone w naszej doniczce ziarenko, uzyskamy dostęp do menu reprodukcji. Mamy z niego możliwość kontrolowania stanu reprodukcji naszej rośliny, a także zbierania nasion czy owoców.

Oznaczenia:

  • (1) – guzik działa jak prawy przycisk myszy, powoduje powrót do głównego menu,
  • (2) – guzik pozwala przestawić roślinę w tryb dekoracyjny (więcej o tym niżej),
  • (3) – pokazuje aktualny stan skrzyżowania rośliny (więcej o tym niżej),
  • (4) – pokazuje ilość dostępnych owoców możliwych do zebrania (więcej o tym niżej),
  • (5) – pokazuje ilość dostępnych nasion możliwych do zebrania (więcej o tym niżej),
  • (6) – guzik pozwala zebrać pyłki i skrzyżować roślinę z inną przez nas wybrana,
  • (7) – guzik pozwala zebrać owoce,
  • (8) – guzik pozwala zebrać nasiona,

Krzyżowanie roślin i pyłki

Gdy roślina osiągnie etap pełnego rozwoju i ukaże nam swoje prawdziwy wygląd (7 dni od momentu posadzenia), zacznie również produkować pyłki. Możemy wykorzystać je do zapylenia albo tej samej, albo innej rośliny w fazie pełnego rozwoju. Aby zebrać pyłki – wykorzystujemy właśnie guzik (6) zebrania pyłków z menu reprodukcji i wskazujemy roślinę z której chcemy je zebrać. Jeżeli wskażemy roślinę o zupełnie innym typie i kolorze – mamy szanse otrzymania hybrydy (np. mieszając roślinę czerwona z zółtą, otrzymamy nasiona koloru pomarańczowego). W ten sposób możemy krzyżować rośliny i otrzymywać zupełnie nowe gatunki roślin, jak i ich kolory. Warto dodać, ze możemy wykorzystać pyłki tej samej rośliny z której pobieramy pyłki. Otrzymamy w ten sposób możliwość zebrania nasion o dokładnie tym samym typie i kolorze co nasza roślina. Raz zapylona roślina nie może zostać zapylona ponownie, tak samo nie może dalej służyć nawet jako dawca pyłków, ponieważ po zapyleniu kończy je produkować.

W menu reprodukcji, obok ikony zapylenia może pojawić się jeden z 3 symboli:

  • Żółty „-” – roślina nie produkuje jeszcze pyłków, lub jest jedną z roślin unikalnych lub zmutowanych.
  • Czerwony „!” – roślina osiągnęła odpowiedni wiek i może zostać wykorzystana jako dawca lub biorca pyłków.
  • Zielony „+” – roślina została zapylona, nie może już dłużej służyć jako dawca ani biorca pyłków.

Produkcja nasion

Po osiągnięciu 9 etapu rozwoju, nasza roślina zaczyna produkować nasiona. Nasiona produkowane są co dobę. W menu reprodukcji mamy przedstawiony „stan” produkcji. Np. „3/5” oznacza ze możemy w danej chwili zebrać 3 nasiona z rośliny, a przez kolejne 5 dni otrzymamy jeszcze 5 nasion aż do wyczerpania ich na roślinie (pojawi się X). Do zbierania nasion służy guzik (8) zbierania nasion w menu reprodukcji.

Produkcja owoców

Analogicznie jak przy produkcji nasion, w ten sam sposób produkowane są owoce. Jest jednak różnica – owoce produkują tylko niektóre gatunki roślin. Jeżeli dana roślina nie produkuje owoców, to po jej zapyleniu, koło „stanu” owoców w menu reprodukcji nadal będzie widniał czerwony krzyżyk. Do zbierania owoców służy guzik (7) zbierania owoców w menu reprodukcji.

Tryb dekoracyjny

Po osiągnięciu 9 etapu rozwoju, w menu reprodukcji pojawia się możliwość włączenia trybu dekoracyjnego. Po przestawieniu rośliny w tryb dekoracyjny, nie musimy się już nią więcej opiekować. Mamy wtedy pewność iż nie uschnie z żadnego powodu. Po przestawieniu jej w tryb dekoracyjny nie możemy zbierać z niej ani owoców ani nasion. Kwiatek taki możemy bez obawy zablokować w domku. Proces ten jest nieodwracalny.

System napisał: Krewetek
Aktualizacja: Aqe