Konfigurowanie klientów IRC

Zamieszczone zostały tutaj krótkie opisy konfiguracji najpopularniejszych klientów IRC. Opis instalacji poszczególnych klientów został pominięty, gdyż zazwyczaj sprowadza się on do klikania OK, Dalej lub Tak.

 • mIRC

Najpopularniejszy klient IRC. W odpowiednie rubryki wpisujemy adres email, imię oraz ksywkę [nick]. Następnie przechodzimy do zakładki „Servers” i wybieramy „Add”. Wpisujemy opis serwera, w rubryce „IRC Server” umieszczamy adres serwera DarkMyst (zalecany to: irc.darkmyst.org) oraz ponownie „Add”. Przechodzimy teraz do zakładki „Identd” i w okienku „User ID” wpisujemy ident (dowolny). Wracamy do zakładki „Servers”, z listy serwerów wybieramy dodany przez nas i klikamy na „Connect to server”. Po połączeniu możemy wybrać kanały na którym chcemy rozmawiać.

 • TurboIRC

Rozbudowany, ale jednocześnie bardzo prosty w obsłudze klient.
Po odpaleniu klienta klikamy na ikonkę Connect, w odpowiednie miejsca wpisujemy nick, mail oraz imię. W okienko adress wpisujemy adres jednego z serwerów DarkMyst (zalecany to: irc.darkmyst.org). Po połączeniu możemy wybrać kanały na którym chcemy rozmawiać.

 • X-Chat

Popularny klient linuksowy w wersji pod Windows.
Po uruchomieniu programy wybieramy z menu „X-Chat” a następnie „Server List”. W odpowiednie pola wpisujemy nick, imię oraz ident. W polu „Networks” klikamy „Add”, klikamy dwukrotnie w polu „Servers” na „newserver/6667” i wpisujemy tam „adres serwera irc.darkmyst.org/6667”. Teraz wystarczy że w „Character set” zmienimy z UTF-8 na ISO-8859-2 i możemy się łączyć przyciskiem „Connect”.

 • ChatZilla

Dodatek do przeglądarki Mozilla Firefox.
Po zainstalowaniu, na pasku menu Firefoxa wybieramy Narzędzia. Następnie wybieramy ChatZilla i uruchamiamy. Na górze nowo otwartej zakładki klikamy IRC i po rozwinięciu się paska: Join Channel. Wpisujemy w polu Network: irc.darkmyst.org a w polu Channel: #ultima-dm. Klikamy w przycisk Join znajdujący się w prawej górnej części okna i gotowe.

Adresy serwerów DarkMyst:

Zalecany to losowy wybór przez sieć czyli w polu adresu serwera podajemy: irc.darkmyst.org i port 6667. Aktualna lista dostępna na stronie http://darkmyst.org/?page=servers

Podstawowe komendy

Poniżej podane komendy wpisuje się w tym samym miejscu w którym piszemy tekst. Każdą komendę powinien poprzedzać „/” (bez cudzysłowów), a zatwierdza się ją oczywiście enterem.

 • /server {adres}
  Połączenie się z serwerem o podanym adresie. Np. /server irc.darkmyst.org
 • /join {#kanał}
  wejście na podany kanał
 • /part {powód}
  Opuszczenie kanału wraz z podaniem powodu
 • /query {ksywka}
  Rozpoczęcie w nowym oknie rozmowy z osobą o podanej ksywce
 • /quit {powód}
  Rozłączenie się z serwerem IRC wraz z podaniem powodu
 • /nick {ksywka}
  Zmiana ksywki na podaną
 • /topic
  Wyświetla topic kanału na którym aktualnie przebywasz
 • /msg nickserv register {haslo} {email}
  Jednorazowy proces rejestracji aktualnej ksywki w serwisach DarkMyst
 • /msg nickserv identify {haslo}
  Identyfikacja uprzednio zarejestrowanej ksywki w serwisach DarkMyst

Z pewnością każdy z tych klientów obsługuje dużo dłuższą listę komend, jeżeli więc jesteś nimi zainteresowany, odsyłamy do strony głównej każdego z nich.

Kanały Dziedzictwa Mistrzów

Dziedzictwo Mistrzów posiada otwarte dla graczy kanały w sieci DarkMyst

 • #ultima-dm jest oficjalnym kanałem serwera DM. Osoby posiadające na tym kanale opy (@ przed ksywką) to członkowie ekipy Dziedzictwa Mistrzów. Jeżeli

Aby uzyskać pomoc od Mistrza Gry podaj imię postaci, login oraz konkretny opis problemu bez zbędnych zapytań „jesteś?” itp. Pamiętaj że Mistrz Gry to też człowiek i może być akurat zajęty, więc nie irytuj się kiedy nie uzyskasz od razu odpowiedzi.

Istnieją jeszcze kanały prowadzone, z własnej inicjatywy, przez graczy naszego serwera:

 • #help-dm
 • #pomoc-dm

Załogi wspomnianych wyżej dwóch kanałów, nie zasilają szeregów ekipy Dziedzictwa Mistrzów. Są to gracze, którzy dobrowolnie starają się pomóc Wam w rozwiązaniu różnych problemów związanych z rozgrywką czy instalacją gry. Ekipa Dziedzictwa Mistrzów prosi o nie podawanie im loginów oraz haseł do waszych kont.