Każda postać w grze może poznać kilka języków. Wyboru języka, jakim aktualnie się posługujemy, dokonujemy za pomocą komendy .jezyk.
Komenda posiada również dwa parametry:

  • sprawdz – pozwala nam ocenić w jakim języku mówi wskazana postać (pod warunkiem, że język znamy)
  • naucz – pozwala nauczyć wskazanego gracza wybranego języka (szczegóły odnośnie nauczania poniżej)

Działanie:
Każdy gracz otrzymuje język wspólny. Aby zacząć w nim mówić musi ustawić go jako język aktywny (komenda .jezyk i wybranie kryształka przy „wspólny”) w przeciwnym razie będzie bełkotać (zamiast słów nad jej głową pojawia się emot *bełkoczesz niezrozumiale*). Jeżeli osoba mówi w języku, którego nie znamy, nad jej głową zamiast słów pojawia się emot przypisany do danego języka.

Dostępne języki:

  1. Mowa elfów (elfy)
  2. Mowa mrocznych elfów (drowy)
  3. Mowa orków (pół-orki)
  4. Mowa krasnoludów (krasnoludy)
  5. Mowa człekoszczurów (pół-szczuroczleki)
  6. Mowa wampirów

Poznawanie języków:
Każda postać należąca do jednej z powyższych ras ma możliwość otrzymania języka odpowiadającego swojej rasie. W tym celu należy się zgłaszać do administratorów lub skrypterów. Język trzeba nadać zalogowanej postaci toteż prosimy o zbieranie się w kilkuosobowych grupkach z szacunku dla ich życia.
Otrzymanie rasy nie jest równoznaczne do otrzymania języka. Jeżeli postać traci rasę traci również język. Język wampirzy przeznaczony jest dla wampirów zarażonych przez GM, lub tych które sobie na to zapracują.
Ludzie nie otrzymują żadnego języka ale w zamian za to…

Nauczanie:
Uczyć się języków od innych postaci potrafią tylko ludzie (dopisek człowiek). Każdy człowiek dostaje możliwość nauczenia się jednego języka w wieku 80 lat(poza wspólnym, który zna każdy). Kolejnego języka co każde 20 lat (czyli 100, 120, 140 etc).
Aby nauczyć się wybranego języka musi odnaleźć gracza, którego postać należy do danej rasy. Gracz ten używa komendy .jezyk naucz, wskazuje na postać chcącą nauczyć się języka i wybiera język (musi to być język rasy, której jest ta postać). Od tego momentu zaczyna się nauka. Nauczający przez kolejne 28 dni nie może uczyć innych ani sam nie może pobierać nauk. To samo tyczy się osoby nauczanej, z tym że czas wynosi 14 dni. Po 14 dniach postać dostaje język, którego się uczyła (do uczenia się nie trzeba przebywać z uczącym etc. ot takie uproszczenie).
Języka wampirzego nie można uczyć.

W razie pytań zapraszamy na nasze kanały irca, takie jak #ultima-dm, #help-dm i inne.

Wszelkie zauważone błędy tej strony prosimy zgłaszać na naszym forum.

Aktualizacja: DzikiHL