Kolejna kropla atramentu kapnęła na biały pergamin. Pięść zacisnęła się jak gdyby miała zaraz uderzyć w stół. Po chwili jednak z pełnym spokojem młody jeszcze kartograf wziął do ręki bibułę i począł zdejmować z mapy nadmiar atramentu. Zawód ten wykonywany jest w jego rodzinie z pokolenia na pokolenie. Tradycją stało się, że mężczyźni siadają obok siebie i opowiadając podsłuchane od marynarzy historie przepisują mapy. Tak się jednak stało, iż owy młodzieniec pozostał jako jeden z nielicznych w Sosarii którzy znają tę trudną sztukę. Liczne najazdy Chaosu na miasta spowodowały, że zwiększono liczbę wojowników broniących miast ceną filozofów, uczonych i innych ludzi niezajmujących się wojaczką. Teraz gdy miasta są już w miarę bezpieczne nadszedł czas na wyrównanie rachunków. Informacje o położeniu miast zła, w których zgromadzone są wielkie bogactwa złupione podczas wojen nabrały teraz ceny. Dobry kartograf może liczyć na naprawdę niezły zarobek. Zanim jednak adept tej trudnej sztuki nauczy się czytać smocze mapy prowadzące do ogromnych skarbów wpierw przeczytać musi setki małych i prostych map wyłowionych przez znajomych rybaków oraz kupionych od wędrowców.
Breket

Opis umiejętności
Kartograf ma bardzo ważne miejsce w życiu mieszkańców Sosarii. Jego zadaniem jest odczytywanie pradawnych map skarbów jak i tworzenie nowych map dla żeglarzy i podróżników.

Nauka umiejętności
Do NPC odpowiedzialnych za naukę podstaw Kartografii należą: Architekt, Bibliotekarz, Kartograf, Skryba, Szkutnik, Żeglarz. Znajdują się oni w większości zamieszkałych miast. Wystarczy zgłosić się do nich z określoną ilością złotych monet i wypowiedzieć zdanie ze słowami „naucz” oraz „Kartografia”. Za każde 10 złotych monet uzyskamy 1% umiejętności, aż do poziomu 33%. Sam trening polega na udanym tworzeniu odpowiednich map.

Przydatne przedmioty
Poniżej znajduje się lista przydatnych Kartografowi przedmiotów

Przydatne przedmioty
Nazwa Wygląd Opis
Pióro Główne narzędzie kreślarskie. Od surowca użytego do jego produkcji, jak i jego jakości zależy szansa na udane zapisanie zwoju.
Czysta mapa Pusty papier, gotowy do zapełnienia go szkicami map. Wyrabia je stolarz.
Postrzępiona mapa Zwinięta stara mapa, zawierająca informacje na temat miejsca ukrycia skarbu.

Mapy skarbów
Poniżej znajduje się pełna lista znanych światu map skarbów

Odczytane mapy skarbów
Nazwa Wygląd
Goblina
Impa
Trolla
Licha
Demona

Każda z nich różni się stopniem trudności zarówno odczytania, jak i zabicia strażników.

Odczytywanie map skarbów
W celu odczytania postrzępionej mapy, wystarczy jej rozwinięcie poprzez dwuklik. W przypadku udanej próby odczytania mapy, zamieni się ona na jedną z wyżej wymienionych map. W przypadku nieudanej próby, mapa ta zostanie zniszczona. Pomocny okazuje się przedmiot magiczny zwiększający poziom umiejętności Kartografia.

Kopiowanie map
Kartograf ma możliwość przerysowywania istniejących już map świata, lokalnych i regionu. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na oknie wyboru rodzaju rysowanej mapy, by je zamknąć (odpowiednie instrukcje wyświetlą się na ekranie), a pojawi się celownik i prośba o wskazanie oryginału do skopiowania. Pozwala to np na ćwiczenie umiejętności w krainie Ilshenar i innych niż Brytania.

Zwoje portali miejskich
Kartograf ma możliwość zmiany lokalizacji zwoju portalu miejskiego na inną. Zmiana lokalizacji wymaga wysokich umiejętności (minimum 90%) oraz odpowiednich składników (chryzoberyl, zwój Gate Travel). Jednakże nawet najbardziej biegły w swojej sztuce może ponieść porażkę w starciu z zawiłościami magicznych koordynatów. Niepowodzenie nie niszczy samego zwoju. Magiczne przedmioty do umiejętności zdecydowanie poprawiają efektywność kartografa.

Szkicowanie map
W celu naszkicowania mapy, należy kliknąć dwukrotnie na piórze, a następnie wskazać czystą mapę. Z menu wybiera się typ mapy:

  • okolicy,
  • regionu,
  • świata.

Uwagi

  • Naszkicowane mapy mogą służyć do łatwej żeglugi. Wystarczy zaznaczyć na niej kurs pinezkami znajdującymi się na górze mapy i przekazać ją sternikowi poprzez komendę „wyznacz kurs”.

W razie pytań zapraszamy na nasze kanały irca, takie jak #ultima-dm, #help-dm i inne.

Wszelkie zauważone błędy tej strony prosimy zgłaszać na naszym forum.

Aktualizacja: DzikiHL