Sala, w której się znalazłeś jest dosyć wąska i długa. Początek, gdzie stoisz, stanowi swoisty magazyn wszelkiego rodzaju tarcz. Są tu małe, metalowe puklerze, owalne, drewniane tarcze jak również wielkie pawęże piechoty. Dalej biegnie jakby korytarz zakończony ścianą poobkładaną słomianymi belami.

– Giń! – usłyszałeś krzyk za plecami. Odruchowo odwróciłeś się i zobaczyłeś zbliżającą się w kierunku Twojej głowy pałkę. Szybko podniosłeś rękę żeby się zasłonić, ale cios nie spadł na Twą głowę. Na przeciwko Ciebie stoi muskularny mężczyzna i uśmiecha się złowieszczo.
-Gdybym dokończył, miałbyś połamaną rękę a następny cios roztrzaskałby czaszkę. Jestem nauczycielem obrony przy pomocy tarczy. Uczę jak wykorzystać drugą rękę podczas walki – Mężczyzna wszedł w głąb pomieszczenia i podszedł do jednego ze stojaków z tarczami.
– Mam nadzieję, że sytuacja, która miała miejsce przed chwila uświadomiła Ci jak potrzebna jest umiejętność obrony? Dzięki tej umiejętności nauczysz się zbijać ciosy tarczą. Nawet niezmiernie silny cios, mogący zabić Cię na miejscu lub poważnie okaleczyć, może zostać całkowicie lub częściowo zneutralizowany przez przyjęcie ciosu na tarczę. Wszyscy żołnierze walczący broniami jednoręcznymi szkolą się w umiejętności posługiwania tarczą. Odpowiednie zastawianie się tarczą znacząco zwiększa szanse na wygranie przez Ciebie walki. Musisz również pamiętać o odpowiednim dobraniu tarczy do własnych możliwości fizycznych jak i do rodzaju walki, jaką zamierzasz odbyć. Mniejsze tarcze umożliwiają częste i szybkie zastawianie się, ale zbijane przez nie obrażenia są niewielkie. Tarcze duże, pomimo, iż są mniej poręczne i zastawianie się nimi wymaga większej siły mogą całkowicie uchronić Cię od ciosu. Umiejętność obrony jest bardzo ważna podczas walki z łucznikiem bądź kusznikiem. W takiej sytuacji nie masz możliwości zadania ciosu dopóki nie zbliżysz się do przeciwnika. On jednak ciągle razi Cię strzałami. Jedyne, co możesz zrobić to podchodząc zasłaniać się tarczą. Do pełnego wykorzystania umiejętności obrony potrzebujesz wysokiej siły i zręczności.

Opis umiejętności
Umiejętność pozwala w sposób świadomy i w pełni kontrolowany wykorzystywać tarczę. Sam fakt jej noszenia wpływa na obniżenie otrzymywanych obrażeń. Pod uwagę brane są: poziom umiejętności Obrona,  jakość tarczy, jak również materiał z którego jest wykonana – im lepszy tym większa redukcja obrażeń.

Nauka umiejętności
Do NPC odpowiedzialnych za naukę podstaw Obrony należą: Karczmarz, Stolarz, Szewc, Zaopatrzeniowiec. Znajdują się oni w większości zamieszkałych miast. Wystarczy zgłosić się do nich z określoną ilością złotych monet i wypowiedzieć zdanie ze słowami „naucz” oraz „Obrona”. Za każde 10 złotych monet uzyskamy 1% umiejętności, aż do poziomu 33%. Samą obronę ćwiczy się poprzez walkę trzymając w dłoni tarczę.

Tarcze
Poniżej znajduje się pełna lista dostępnych tarcz:

NazwaWyglądWymagania
Okrągła drewniana
tarcza
 Siła: 5
Puklerz Siła: 10
Trójkątna drewniana
tarcza
 Siła: 15
Okuta tarcza Siła: 20
Okrągła tarcza Siła: 40
Trójkątna tarcza Siła: 50
Tarcza Prawości Siła: 50,
Status postaci: Niebieski
Tarcza Chaosu Siła: 50,
Status postaci: Czerwony
Pawęż Siła: 50,
Postać piesza

Uwagi

  • Okrągła drewniana tarcza oraz trójkątna drewniana tarcza to jedyne tarcze jakich używać może osoba posiadająca umiejętność Szał Bitewny,
  • Pawęż zapewnia wyjątkowo skuteczną ochronę, lecz nie może być używana konno,
  • Rozwój umiejętności: Obrona, Taktyka, Uzdrawianie nie powoduje wzrostu atrybutów Siły i Zręczności.

W razie pytań zapraszamy na nasz serwer Discord.

Wszelkie zauważone błędy tej strony prosimy zgłaszać na naszym forum.

Aktualizacja: 26. sierpnia 2020r