Zdobywanie map
Mapy skarbów zdobyć można na trzy sposoby:

 • Podczas kopania – Górnictwo
 • Podczas łowienia ryb – Rybactwo
 • Podczas przeszukiwania ciał zabitych stworzeń

W przypadku dwóch pierwszych, znalezione mapy są najczęściej proste do wykonania oraz ubogie w skarby. Ostatni przypadek może się okazać czystą żyłą złota, ale i zarazem niemożliwym do wykonania wyzwaniem dla śmiałków. Trudność w wykonaniu mapy wynika nie tylko w potrzebie przeczesania niebezpiecznego obszaru w celu dotarcia na oznaczone miejsce. Nikt, posiadając drogocenny skarb, nie pozostawiłby go bez ochrony. Każda ze skrzyń skarbu posiada przyklejoną do niej pieczęć przywołania. W momencie jej zniszczenia następuje uwolnienie strażników skarbu. Siła tych strażników jest wyznacznikiem trudności mapy.

Identyfikacja mapy
Początkowo znaleziona mapa ma postać pobrudzonego a nawet częściowo zniszczonego, zwiniętego pergaminu, nazywanego Postrzępioną Mapą. Aby nadać temu pergaminowi znaczenie i wartość, należy udać się z nią do osoby posiadającej umiejętność Kartografia. Arcymistrz tego rzemiosła jest w stanie odczytać każdą mapę, o każdym poziomie trudności. Po tej operacji każdy może bez kłopotów spojrzeć na nią by dowiedzieć się z niej więcej szczegółów.

Rodzaje map
Poniższa tabelka obrazuje rodzaje, wygląd i przypuszczalny poziom trudności wszystkich możliwych do znalezienia map.

Odczytane mapy skarbów
Nazwa Poziom trudności Przeznaczenie
Goblina Bardzo łatwa Pojedyncze młode osoby
Impa Łatwa Pojedyncze osoby
Trolla Średnia Pojedyncze doświadczone osoby
Licha Trudna Para doświadczonych osób
Demona Bardzo trudna Grupa bardzo doświadczonych osób

Poszukiwanie skarbu
W celu przystąpienia do odnajdywania skarbu należy, poprzez dwuklik na mapę, przyjrzeć się uważnie temu, co ona przedstawia. Na mapie widoczny jest dany fragment terenu. Dla osoby doświadczonej i zaznajomionej z Sosarią nie będzie to nigdy problemem. Szybko rozpoznają oni miejsce zakopania skarbu po znakach szczególnych.
W innym wypadku należy zaopatrzyć się w pomocny program zwany UO Automap, który dostępny jest na stronie DM2. Po jego uruchomieniu wyświetli się nam kolorowa mapa, którą możemy przeglądać w poszukiwaniu identycznego miejsca. Jako że UOAM wskazuje nam naszą lokację (po odpowiednim skonfigurowaniu), ułatwia to znacznie dotarcie do celu.

Wykopywanie skarbu
Na wyprawę w poszukiwaniu skarbów nie możemy wybrać się bez odpowiedniego ekwipunku, jakim jest Łopata. Przedmiot ten wytwarzany jest przez Majsterkowicza, może być też zakupiony u NPC Zaopatrzeniowca. Jakość tego przedmiotu nie wpływa w żaden sposób na proces poszukiwania skarbu. Może to być zatem najzwyklejsza łopata z żelaza.
Jeśli już jesteśmy przypuszczalnie w okolicy miejsca poszukiwań, należy dwuklikiem wskazać łopatę, następnie celownikiem wskazać interesującą nas mapę skarbu a następnie celownikiem wskazać miejsce gdzieś obok naszej postaci. Podpowiadamy, że można też ostatecznie wskazać swoje okno statusu. Powoduje to kopanie pod swoimi nogami. W przypadku nieprawidłowego miejsca poszukiwania, otrzymamy informację o potrzebie udania się w jedną ze stron świata. Czynność tą możemy powtarzać aż do znalezienia skrzyni skarbu.
Należy pamiętać, by nie otwierać skrzyni od razu. Najpierw powinno się przygotować do walki ze strażnikami (wziąć do ręki broń, wsiąść na wierzchowca). Kiedy już jesteśmy gotowi, poprzez dwuklik na wykopaną skrzynię, rozpoczynamy próbę jej otwarcia. Wtedy też, po około 3 sekundach, pojawią się przy niej strażnicy skarbu. Aby otworzyć skrzynię, trzeba ich najpierw wszystkich pokonać.

Sprzedaż map skarbu
Istnieje możliwość sprzedaży map skarbów NPC Kartografowi. Stare mapy skupywane są w cenie 100 złotych monet. Cena za poszczególne mapy kształtuje się następująco:

 • Mapa demona – 50 000 złotych monet,
 • Mapa licha – 20 000 złotych monet,
 • Mapa trolla – 5 000 złotych monet,
 • Mapa impa – 2 000 złotych monet,
 • Mapa goblina – 1 000 złotych monet.

Uwagi

 • Umiejętność Górnictwo wpływa znacząco na obszar wykopywania skrzyni skarbów. Każde 10% tej umiejętności dodaje 1 krok więcej do promienia obszaru wykopów.
 • Nie przejmuj się kiedy na miejscu przybycia zobaczysz już jakieś skrzynie skarbów. Są one zazwyczaj puste i oznaczają, że ktoś niedawno już tu skarbu szukał. Prawdopodobnie jedna z widocznych skrzyń oznacza Twoje miejsce kopania. Po procesie wydobywania skarbu, widoczna pusta skrzynia zostanie zastąpiona Twoją, pełną skarbów i niebezpieczeństw.
 • Wykopana lub/i otwarta skrzynia pozostaje na ziemi przez dwie godziny czasu rzeczywistego. Po tym czasie znika na zawsze wraz z jej strażnikami.

W razie pytań zapraszamy na nasze kanały irca, takie jak #ultima-dm, #help-dm i inne.

Wszelkie zauważone błędy tej strony prosimy zgłaszać na naszym forum.

Aktualizacja: DzikiHL