Kim są Mroczne Elfy?
Mroczne elfy, znane są również jako Drowy, choć same o sobie mówią Ilythiirin. To tajemnicza, egzotyczna i do szpiku kości zła rasa spokrewniona z elfami. Drowy po oderwaniu się od leśnych elfów z powodu swojego bezwzględnego charakteru zamieszkiwały południowe regiony Sosarii. Ich pragnienie zemsty na swych bladoskórych krewnych wpędziło ich w wojnę z większością dobrych ras powierzchni i w wyniku zaciętych walk ale nieuniknionej porażki z rąk sprzymierzonych elfów, krasnoludów i ludzi drowy zostały zepchnięte do obrony w jaskiniach. Wkrótce później zawędrowały daleko wgłąb ziemi, by tam odbudować swoją potęgę i uknuć plan zemsty na wszystkich tych, którzy stanęli im na drodze. Mroczne Elfy nazwały swój nowy dom Har’oloth, co znaczy „Podmrok”.

Typowy Drow
Drowy są nieco niższe i szczuplejsze od elfów naziemnych mierzą ok. 140-160cm (choć znane są osobniki mierzące do 180cm). Przy czym kobiety drowów są wyższe i lepiej zbudowane od mężczyzn. Wszystkie drowy wyróżnia charakterystyczna obsydianowa skóra oraz śnieżnobiałe włosy. Cechują się nadzwyczajną zręcznością, talentem do skradania się i wtapiania w cienie oraz sporym magicznym potencjałem. Najczęstszym kolorem oczu drowa są czerwone, choć zdarzają się różne barwy i odcienie takie jak miedziany, zielony, biały i lawendowy. W ciemności świecą czerwienią, jak u wszystkich stworzeń posługujących się infra-wizją.
Posługują się językiem drowim lub tajemnym bezgłośnym językiem gestów, którego uczone są od małego. Większość z nich zna także język wspólny. Język mają melodyjny jak elfy,jednak bardziej nawykły do ociekających jadem przekleństw i sarkazmu, niż poezji. Z charakteru niemal wszystkie drowy są złe i egoistyczne i nie znają litości. Przyjemność daje im sprawianie bólu, ponadto są aroganckie i rasistowskie na skalę niepodobną do jakiejkolwiek innej rasy powierzchni. Z natury są przebiegłe i skore do intryg, a za mieszkańców powierzchni określają słowem iblith, co oznacza „naziemiec”, ale również odchody. Za „rasę gorszą” uważają niemal każdą rasę, która nie jest drowem, choć złe i potężne istoty innych ras mogą zaskarbić sobie ich szacunek.

Społeczeństwo i kultura
Drowy żyją w tzw. Domach, organizacyjnie przypominających gildie na powierzchni, jednak złożone głównie z członków rodziny oraz niewolników. Społeczeństwo jest matriarchalne, a władzę sprawują kapłanki Lloth. W społeczeństwie panuje ścisła hierarchia. Najwyższą władzę w domu sprawuje matka opiekunka, a kolejne są jej córki w kolejności od najstarszej do najmłodszej. Mężczyźni są zepchnięci na margines i sami ustalają hierarchię między sobą. Najbardziej utalentowani mogą zostać fechmistrzami lub magami domów, a szczególny przypadek to tzw. opiekun domu, czyli aktualny konkubent matki opiekunki. Drowy, które nie są dziećmi matek opiekunek nie są szlachcicami, w związku z czym stoją w hierarchii stopień wyżej nad niewolnikami. Jedynym sposobem na uzyskanie awansu w tej hierarchii to pozbycie się kogoś, kto jest w hierarchii szczebel wyżej, więc zamachy w rodzinach drowów są codzienną praktyką. Mimo fasady praw i zasad jedynym obowiązującym w Podmroku prawem jest „nie daj sie złapać”.

Władzę w mieście sprawuje rada złożona z kapłanek najwyższych w hierarchii domów. Prosta zasada hierarchii obowiązuje również w skali miasta – dom niższy w hierarchii by dojść do władzy musi wyeliminować dom wyższy (i pilnować własnych pleców, bo niższy dom może mieć taki sam plan). Zagładzie musi ulec każdy szlachcic atakowanego domu, bo tylko szlachcice mają prawo wnieść oskarżenie. Nieudany atak kończy się unicestwieniem agresora przez radę domów rządzących. Trzeba zaznaczyć, że praktyka jest (nieoficjalnie) pochwalana przez drowy, a karze się raczej za niepowodzenie niż za atak.

Wiara
Mroczne elfy wyznają Lloth, Pajęczą Królową zwaną także Tkaczką Chaosu. Wymaga ona bezwzględnego posłuszeństwa i zakazuje wyznawania innych bogów. Symbolem Lloth jest pająk, dlatego też te stworzenia otoczone są szczególnym kultem. Za zabicie pająka grozi drowom (i tym, którzy robią to na oczach drowa) śmierć. Lloth jest odzwierciedleniem charakteru rasy, zazdrosna bogini sądzi, że wewnętrzne walki utrzymują jej wyznawców w dobrej formie i ciągłej gotowości. Świątynie Pajęczej Królowej są powszechne w Podmroku, a jej kapłanki są najwyżej położonymi postaciami w hierarchii drowów.

Status postaci:
Morderca

Aktualizacja: Conrad
07-04-2016