Specloot to potoczna nazwa specjalnych przedmiotów, charakteryzujących się nie tylko rzadkością występowania, ale i niezwykłymi cechami. Są one tak niespotykane, że każdy przypadek ich znalezienia można zapisać w swym pamiętniku, jako ważny dzień w życiu.
Nikt z nas nie wie skąd one pochodzą. Wiadomo tylko, że były z nami od zarania dziejów. Niektórzy mawiają, że pochodzą od samych bogów, ciekawych naszych decyzji w momencie otrzymania ich daru.
A jak zazwyczaj wchodzimy w ich posiadanie? Znaleźć można je w zwłokach różnorakich stworzeń, jednak nie wszystkich. Można przypuszczać, że odpowiednio silne stwory i bestie mogą mieć powiązania z siłami wyższymi. Toteż im silniejsze stoi przed nami wyzwanie, tym większa szansa na możliwość świętowania.
Niektóre z tych przedmiotów są wspaniałymi ubraniami, inne reliktami wymaganymi przy nowych drogach rozwoju. Jeszcze inne zawierają niesamowite plany i opisy różnych przedmiotów, które ucieszą arcymistrzów danego rzemiosła.
Nawet jeśli nie interesują nas takie cuda, to zapewne zainteresuje nas sterta wypełnionych sakiewek złota, jaką można za nie otrzymać. Trzeba jedynie pamiętać, ludzie zabijali się za o wiele mniej warte przedmioty…

Poniższa tabelka zawiera spis wszystkich aktualnie dostępnych przedmiotów.

Specloot
Nazwa Opis
Całun kroczącej śmierci Podobno szata ta ma w swoim materiale skrawki dusz wszystkich, którzy zostali pokonani przez moce śmierci. Ocierające się o materiał, walczące o każdą chwilę życia, jęczące i krzyczące nad swoją niedolą. Pozostawiły na zawsze ślady na tym całunie.
Codex damnorum (czarny) Rzadka odmiana zwyczajnej księgi Spirytysty. Posiada niezwykły, czarny kolor oprawy.
Deed na bezpieczną skrzynię Dodatkowa bezpieczna skrzynia, znakomicie nadająca się do rozstawienia we własnym domku.
Deed na czarną trumnę Trumna o unikalnym, ciemnym kolorze. Możliwa do rozstawienia przez każdego.
Deed na czarny ołtarz Ołtarz o unikalnym, ciemnym kolorze. Możliwa do rozstawienia przez każdego.
Deed na czarny pentagram Pentagram o unikalnym, ciemnym kolorze. Możliwy do rozstawienia przez każdego.
Deed na kościane siedzisko Nietypowy w budowie mebel. Z jednej strony pokryty miękkim i wygodnym materiałem. Z drugiej jednak złożony z oczyszczonych, wyblakłych, lekko skrzypiących kości. Siedząc na tym, nie można się czuć wystarczająco pewnie.
Deed na ołtarz ofiarny Spoglądając z bliska na ten mebel można być pewnym, że nie służy on do radosnych biesiad przy jedzeniu i alkoholu.
Elfi szczaw Roślina jadalna. Jej smak to rzecz gustu. Jeśli jednak zjedzona, powoduje sytość przez kilka godzin czasu realnego. Należy pamiętać by jeść ją z poziomu głodu „jesteś najedzony”.
Eliksir ostatniej szansy Natychmiast odnawia 80 punktów: Życia, Staminy oraz Mana.Dodatkowo nieznacznie zmniejsza obrażenia otrzymywane na okres 3 sekund.Istnieje opóźnienie na ponowne użycie tego eliksiru jak i podobnych jemu w działaniu.
Esencja Marzeń Pozwala ona odpowiednio doświadczonemu malarzowi na wykonanie zwoju ozdobienia. Potrzebuje do tego czystego zwoju. W przypadku niepowodzenia jest mała szansa na zniszczenie esencji.
Esencja mroku Pozwala jednorazowo pomalować wybrane ubranie nietypową, ciemną barwą. Przydatna też dla przyszłych adeptów Psioniki.
Esencja światła Pozwala jednorazowo pomalować wybrane ubranie nietypową, jasną barwą. Przydatna też dla przyszłych adeptów Psioniki.
Farba do brody Istnieje wiele kolorów farb do brody. Wszystkie są unikalne i niecodzienne.
Farba do włosów Istnieje wiele kolorów farb do włosów. Wszystkie są unikalne i niecodzienne.
Farby do metalu Gęsta farba o właściwościach silnego przylegania do metalu. Pozwala pomalować jednorazowo wyroby płatnerza na kolor danej farbki.
Farby do skór Gęsta farba o właściwościach silnego przylegania do skór. Pozwala pomalować jednorazowo elementy zbroi skórzanej na kolor danej farbki.
Fartuszek mnogich przypraw Fartuch wykonany ze specjalnego materiału. Delikatny acz odporny na zabrudzenia produktami kucharskimi. Gotowanie w nim to prawdziwa przyjemność.
Fechmistrz upadłego domu Toga wykonana z bardzo lekkiej tkaniny, posiadająca u dołu nacięcia w materiale. Nie okrywa ona tak szczelnie ciała jak zwyczajne togi, w zamian jednak nie krępuje ruchów noszącego. Zwiększa to pewność i skuteczność działania.
Kłębek złotej nici Zazwyczaj rolą tego przedmiotu jest pomoc w nauce umiejętności Psionika. Ma jednak drugie, ukryte znaczenie, które może okazać się o wiele bardziej dochodowe. Dotyczy ono pewnej zagmatwanej lokacji.
Kreacja Ernithel Suknia z bardzo chłodnego i szlachetnego materiału. Po bliższym przyjrzeniu się zauważyć można w materiale nieskończone ilości przeźroczystych kryształków. Emanują one jednak silnym blaskiem, zakrywającym nagie ciało osób ją noszących. O dziwo, jakiekolwiek światło sprawia, że kreacja ta nie jest w ogóle zimna od wewnątrz.
Kryształ odwołania Pozwala jednorazowo na natychmiastowe odwołanie jakiejkolwiek przywołanej istoty.
Księga białej magii Księga magii dla Maga, posiadająca nietypową białą, twardą oprawę.
Księga czarnej magii Księga magii dla Maga, posiadająca nietypową czarną, twardą oprawę.
Kula mocy upadłej Tilisi Przedmiot jednorazowego użytku. Pozwala magazynować 1 zdobytą umiejętność na czas około 1 roku, później staje się bezużyteczny. Czas odliczany od momentu zmagazynowania. Przy użyciu ponownie, kula zwróci nam 99-100% tej umiejętności. Można posiadać maksymalnie 8 takich kul jednocześnie. Pomocna okazuje się komenda .sbmenu
Magiczna beczułka Błogosławiony keg, który w przypadku śmierci, zawsze pozostaje w plecaku właściciela. Można do niego wlać wszystko, byle pamiętać o trzymaniu go w głównym plecaku. Podobno każdy szanujący się Krasnolud ma zawsze przy sobie kilka takich, pełnych alkoholu.
Magiczny barwnik Delikatna farba, znakomicie nadaj się do jednorazowej zmiany koloru wierzchowca.
Magiczny grzyb W pełni regeneruje poziom energii magicznej kontrolowanego stworzenia, wzmacnia jego statystyki, zapewnia bonus do pancerza (nie nakłada się na magiczne tarcze). Zdejmuje klątwę Szału Bitewnego i resetuje opóźnienie na możliwość wejścia w kolejny szał.
Mistrz płomiennej kuźni Fartuch dla prawdziwych Kowalów, Płatnerzy i Majsterkowiczów. Odporny na gorąco rozgrzanego pieca i przypadkowe uszkodzenia.
Niewinna wróżka przybita do desek Trofeum wykonane z najbardziej dobrodusznej istoty na świecie. Widok tego przedmiotu powoduje potok łez u każdego z Druidów.
Odzienie z weżowej skóry Gruba tkanina, z łatwością poddająca się deformacjom. Z uwagi na swą wagę wymaga od noszącego sporej kondycji fizycznej. Jest jednak odporna na nadmierne rozciąganie i znakomicie chroni przed zimnem czy gorącem.
Orb magii Użycie go na specjalnym ołtarzu pozwala nauczyć się umiejętności Magia. Więcej informacji udziela Mag NPC, gdy wręczymy mu Orb Magii. Osoby go używające utracą po 10 punktów Siły i Zręczności jak i wszystkie umiejętności bojowe.
Pakt krwi Nietypowy, pożółkły, lecz wytrzymały papier. Gruba i twarda oprawa o czerwonym odcieniu. Wyraźnie widoczne litery czarnego koloru. Tak w skrócie można opisać wygląd tej księgi. Patrząc na nią, leżącą na stole, nie rozumiesz pisma tam zawartego. Kiedy nagle chwytasz ją w rękę, układ słów zmienia się i staje się jasny. To jest pakt między światem demonów a tym, kto go podpisze własną krwią. Demony Twoimi sługami? Czemu nie? Jednak czy zbierzesz tyle dusz by nasycić ich apetyt? A gdzie właśnie zniknęła Twoja dusza?
Pasterz sześciu demonów Mawiają, że jest to strój najbardziej doświadczonych, członków Rady Demonologów. Osoby te są tak potężne, że wszelkie demony widząc same kolory togi, składają im pokłon. Biada temu, który bezpodstawnie założy tą szatę na siebie.
Pigment do kości Gęsta farba o właściwościach silnego przylegania do nagich kości. Pozwala pomalować jednorazowo elementy zbroi kościanej lub demoniej na kolor danej farbki.
Płaszcz cienia Magiczny płaszcz kipiący mocą Raydila. Pozwala zakładającemu na ukrycie się w cieniu, w każdych warunkach. Dodatkowo, zależnie od mocy, pozwala wykonać w tym stanie kilka kroków.
Płomień kuźni olbrzymów Przedmiot przypominający zwykłą pochodnię jednak z o wiele mocniejszym, skondensowanym ogniem. Żar z niej się wydobywający bez problemu wytrzymuje wszelkie warunki pogodowe.
Pył przeciwmagiczny
Runiczna skrzynia Jest to nietypowy pojemnik, zdobiony przepięknymi wycięciami i rowkami. Jego ozdobniki przypominają niektórym nieznane nikomu pismo.
Słup czaszek Wykonany z ludzkich czaszek słupek, jest często widywany w domach nekromantów i spirytystów.
Smoczy Bicz Znajduje się często przy ciałach drakonidów. Jego użycie pozwoli poskromić młode smoki i skłonić je do ściślejszej współpracy.
Statuetki Statuetka prezentuje stworzenie, jakie udało nam sie pokonać. Oprócz istotnej roli dekoracyjnej posiada jeszcze inną miłą właściwość, jaką dane nam będzie odkryć po jej dotknięciu poprzez dwuklik.
Strażnik wiecznego lasu Najmniej rzucająca się w oczy szata koloru zieleni. Osobom ją noszącym towarzyszy zawsze świeży i chłodny zapach drzew, krzewów.
Szata arcymaga Umiejętność rzucania czarów za pomocą dłoni jest niczym w porównaniu z mocą Arcymagów. Najlepsi z najlepszych emanują magią z każdego kawałka ich ciała. Po wielu latach treningów ich ubranie przesiąknięte jest niebywałą energią by w końcu stać się Szatą Arcymaga.
Tajemniczy zwój portalu Zwój ten otwiera magiczną bramę do jednej z najniebezpieczniejszych krain na świecie. Jest to wyzwanie nawet dla najbardziej doświadczonej grupy śmiałków. Z tej krainy albo wraca się bogatym albo w ogóle, przeważa mocno ta druga możliwość.
Tajniki Plany i dokładne opisy różnych przedmiotów. Zależnie od typu, pozwalają jednorazowo nauczyć się arcymistrzowi danego rzemiosła niedostępnej dla niego wcześniej formuły na wykonywanie lub modyfikowanie przedmiotu.
Toga mechinżyniera Nie do końca czysta szata, często pokryta śliskimi plamami jakiejś przeźroczystej substancji. Mimo to lekka i wytrzymała na otarcia.
Woda święcona Woda wzbogacona o silną energię życiową. Pozwala jednorazowo wskrzesić zwierzę oraz istoty ludzkie, nawet te, których dusza jest już za słaba.
Złota fajka Przedmiot pożądania dla każdego amatora tytoniu. Wykonana ze złota, z delikatnymi, widocznymi pod światło zdobieniami, prawdziwy rarytas. Podobno jej budowa uniemożliwia zakrztuszenie się dymem. Zawsze udaję się odpalić fajkowe ziele, a z fajki wydobywa się dym o unikalnym kolorze.
Zwój portalu miejskiego Przedmiot ten pozwala na jednorazowe otwarcie bramy magicznej do jednego z miast, zależnego od rodzaju zwoju. Może zostać umieszczony w Księdze Portali, błogosławionej księdze sprzedawanej przez NPC Skrybę i Bibliotekarza.
Żywa gałązka Użycie jej na specjalnym ołtarzu pozwala nauczyć się umiejętności Szamanizm. W przeciwieństwie do Orbu Magii, gracz nie utraci 10 punktów Siły i Zręczności ani umiejętności bojowych w przypadku skorzystania z mocy Żywej gałązki, bez względu na posiadaną magię.

Błogosławienie przedmiotów
Grupa ubrań pochodzących z powyższej tabeli posiada możliwość bycia pobłogosławionym. Powoduje to czasowe zabezpieczenie tego przedmiotu przed utratą podczas śmierci oraz dodatkowo przed psuciem się. Kiedy jednak czas błogosławieństwa minie, przedmiot ten rozpada się bezpowrotnie. Tego typu usługa ma swoją cenę, o której można dowiedzieć się pytając NPC Kapłana w większości miast.

Aby odpowiednio pobłogosławić przedmiot lub przynajmniej dowiedzieć się o cenie, należy wypowiedzieć przy Kapłanie zdanie ze słowami „blogoslaw” lub „swiec”. Po wypowiedzeniu takowego zdania możemy wskazać przedmiot, którego poświęcenie nas interesuje. Następnie pozostaje tylko potwierdzić zgodę na zabezpieczenie.

W razie pytań zapraszamy na nasze kanały irca, takie jak #ultima-dm, #help-dm i inne.
Wszelkie zauważone błędy tej strony prosimy zgłaszać na naszym forum.
Aktualizacja: Tinerot, DzikiHL
01-02-2016