Mimo wczesnej godziny było bardzo ciepło, niemal upalnie. Dzień targowy zawsze przyciągał tłumy, w połączeniu z wyśmienita pogodą ludzi przybyło jeszcze więcej. Gwar dreptał wzdłuż stoisk. Panowała sielankowa atmosfera, wesołe rozmowy, skoczna muzyka dobiegająca z niewielkiej prowizorycznej sceny rozstawionej dla grupy objezdnych grajków. Co chwila słychać było również okrzyki kupców zachwalających swe dobra i zapraszających do wydania złota właśnie u nich. Wszyscy uwielbiali dni targowe… No prawie wszyscy. Kurtt, strażnik miejski wolałby patrolować cichy cmentarz lub mury wokół miasta. Jak to jednak mówią służba nie drużba. Mamrotał jednak pod nosem co chwila przecierając czoło chustą. Napierśnik i szyszak nagrzewały się od słońca i Kurtt czuł się niemal jak w saunie. Nagle jednak jego bystre oko spostrzegło niewielka smukłą dłoń która przywłaszczyła sobie złoty medalik ze straganu kupca zajętego właśnie targowaniem się o srebrna broszkę.
-Stać! Stój mały złodziejaszku! – Kurtt zerwał się w pogoń za małym pucułowatym chłopcem z iskierkami w oczach. Nie łatwo było biec wśród tłumu. Gwardzista wetknął w usta gwizdek by oznajmić iż przechodnie mają ustępować mu drogi i gwizdał ile sił w płucach. Chłopiec był zwinny i uciekał jak szczur. Miał jednak krótsze nogi i stróż prawa zbliżał się do niego z chwili na chwile. Wtem gdy dzieliła ich odległość nie większa niż pięć kroków chłopiec odskoczył gwałtownie z boczną uliczkę. Na twarzy mężczyzny wykwitł triumfalny uśmiech. Uliczka była ślepa. Uśmiech jednak jak szybko pojawił się tak szybko zniknął. Kurtt stanął jak wryty wpatrując się w zaułek. Chłopiec zniknął… rozpłynął się w powietrzu… a już prawie go miał! Przeklęci złodzieje!

 

yraeu4x

 

Ukrywanie pozwala nam stać się niewidocznym, zarówno dla oczu innych graczy jak i bestii. Ukryć możemy się za pomocą kryształka umiejętności lub używając komendy .um ukrywanie.

Gdy znajdujemy się już w ukryciu, nie możemy używać żadnych przedmiotów, ani poruszać się. By stąpać w cieniu będziemy potrzebować drugiej umiejętności jaką jest zakradanie (dostępne od 80 ukrywania). Akcje które nie odkryją nas wywołać możemy komendami .um i są to:

Anatomia, Mądrość, Wiedza o zwierzętach, Identyfikacja, Ukrywanie, Zakradanie, Okradanie, Spirytyzm, Traperstwo, Wykrywanie.

Im wyższy poziom naszej umiejętności tym większa szansa na skuteczne ukrycie się. Wraz ze wzrostem naszej umiejętności możemy też ukryć się bliżej celu który nas atakuje jak i chować się w cięższym pancerzu. Po opanowaniu mistrzostwa będziemy mogli również ukryć się na eterycznym wierzchowcu.

 

cogiouh

 

Istnieje możliwość wykonania dodatkowych czynności będąc w ukryciu, takich jak m.in. zakradanie się, szeptanie, zakładanie peruki czy otwieranie zamkniętych drzwi i pojemników.

Uwagi:

  • Niektóre istoty zamieszkujące Sosarię posiadają naturalną zdolność do wykrywania ukrytych, bądź zakradających się postaci.
  • Postać odkryta przy użyciu Wykrywania przez kolejne pięć sekund nie ma żadnej możliwości na ponowne ukrycie się w cieniu – dotyczy to zarówno sposobów konwencjonalnych jak i tych magicznych.

W razie pytań zapraszamy na nasze kanały irca, takie jak #ultima-dm, #help-dm, #pomoc-dm i inne.

Wszelkie zauważone błędy tej strony prosimy zgłaszać na naszym forum.

Aktualizacja: Mart