Powoli pochylił się nad ciałem. Czuł, że czas nieubłaganie ucieka, a każda sekunda zabiera ze sobą część duszy umierającego zwierzęcia. Nie śpieszył się jednak, wiedział, że pośpiech tylko wydłuży, bądź wręcz uniemożliwi to co chciał uczynić. Delikatnie przyłożył bandaż do ogromnej rany, wydartej w pancerzu leżącego smoka. Za jego ramieniem stała przyjaciółka, do której ów smok należał. Jej delikatny, bliski płaczu głosik rozbrzmiewał w jego głowie. Zignorował go. Przymknął oczy, odchylił głowę w tył a następnie przywołał swe zdolności. Czul, jak uzdrawiająca moc przepływa przez jego dłonie, trzymany bandaż, aż do rany w ciele stworzenia. Czul, jak rana się zasklepia a krwawienie powoli ustaje. Odrzucił zakrwawiony bandaż, po czym przyłożył w to miejsce kolejny. Ponownie wykorzystał swe umiejętności. Nie posiadał mocy, lecz dzięki długim latom treningu udało mu się osiągnąć zdumiewające umiejętności. Potrafił kontrolować energię życiową zwierząt, wykorzystując ją, aby leczyć ich rany. Niedawno udało mu się osiągnąć coś więcej, nauczył się wykorzystywać fragmenty duszy zwierząt, dzięki czemu był w stanie uleczyć rany, które byłyby dla nich śmiertelne. Wstał, spoglądając na podnoszącego się bagiennego smoka. Zwierze nieco niepewnie wstawało, pamiętając swój stan sprzed kilku minut. Teraz jednak na jego skórze nie było nawet śladów zadrapań. Weterynarz uśmiechnął się delikatnie, zadowolony z wykonanej pracy. Z dumą patrzył, jak przyjaciółka głaszcze w pełni uzdrowionego smoka…
Autor nieznany

Używanie umiejętności:
Aby rozpocząć proces leczenia, należy użyć czystych bandaży (dwuklik), a następnie wskazać rannego chowańca. Pomocna może okazać się komenda .um uzdrawianie. Ilość wyleczonych punktów życia zależy od poziomu Weterynarii i Wiedzy o zwierzętach.

Uwagi:

  • Od 85% Weterynarii i Wiedzy o zwierzętach możliwe jest wskrzeszanie poległych chowańców. Analogicznie jak przy leczeniu należy użyć czystego bandaża na zwłokach. Każde stworzenie można wskrzesić tylko raz na 24 godziny – za wyjątkiem stworzeń zabitych własnoręcznie i eterycznych istot.
  • Weterynaria uaktywnia kolejne sloty zgodnie ze wzorem podanym w opisie umiejętności Oswajanie. Arcymistrz Weterynarii otrzymuje dodatkowy slot.
  • Weterynaria zmniejsza szansę na utratę kontroli nad oswojoną bestią.
  • Jest to niezbędna umiejętność obok Oswajania i Wiedzy o zwierzętach, dla postaci, które chcą w walce wyręczać się najróżniejszymi bestiami i stworzeniami.