W małym, drewnianym domku, około dwóch mil od Papui, Radagast niecierpliwie wyglądał przez okno. Dzisiejsza noc to noc letniego przesilenia. Czekał na nią już od zeszłego roku. Przez cały dzisiejszy dzień nie był w stanie nic zrobić. Rano wstał, nakarmił zwierzęta i właściwie skończyły mu się pomysły na spędzenie reszty dnia.
Około południa pojawili się pierwsi klienci. Nie miał ochoty wdawał się w rozmowę z akolitami Naznaczonych Przez Chaos, ale mieszkał tu i był akceptowany tylko dlatego, że był potrzebny. Zostawiali go w spokoju, gdyż dostarczał ich magom roślinnych komponentów niezbędnych do niektórych zaklęć. W zamian pozwalali mu mieszkał w swoim sąsiedztwie, w tropikalnym środowisku niespotykanym nigdzie indziej w Sosarii. Szybko dał im to czego zażądali i znowu czekał. W miarę zbliżania się zmierzchu jego podniecenie rosło. Miał już wszystko przygotowane. Minuty dłużyły mu się jak godziny.
Wreszcie nadeszła ta pora. Nadszedł zmierzch i na rozgwieżdżonym niebie pokazała się okrągła tarcza księżyca. Radagast zabrał mały, srebrny sierp, kilka skórzanych woreczków i wyruszył w głąb tropikalnego lasu. Wiedział, że dzisiaj musi go w końcu znaleźć, to żadna legenda on na pewno istnieje. Księżycowy Lotos już 20 lat czekał na Radagasta gdzieś na leśnej polanie.

Opis umiejętności
Zarówno magowie, skrybowie, alchemicy jak i kucharze potrzebują do swych praktyk różnych komponentów, w szczególności ziół. Mogą się w nie zaopatrywać w miejskich sklepach, gdzie sprzedawcy każą sobie słono za nie płacić lub wybrać się do lasu i poszukać. Każdy przechadzający się lasem widzi bujną roślinność, lecz dla niewprawnego oka są to tylko zwykłe zielska.

Umiejętność zielarstwa pozwoli Ci odróżniać gatunki roślin, a co za tym idzie zbierać potrzebne, wartościowe krzaczki ziół. Dzięki tej umiejętności możesz dużo zaoszczędzić lub dobrze zarobić. Gdy Twoja wiedza o roślinach będzie już dostatecznie wysoka, będziesz mógł zebrać szczepki z leśnych, dziko rosnących krzaczków, a następnie posadzić je we własnym ogródku. Uprawa ziół jest niezwykle wygodna i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu dotychczas poświęcanego na wędrówki po lesie. W pewnym momencie zorientujesz się, że jest to niezwykle proste i przyjemne zajęcie, niemające przed Tobą tajemnic.
Zielarstwo nie jest prostą sztuką, dlatego też musisz wykazać się ogromną cierpliwością oraz poświęcić dużo czasu nim staniesz się w tym naprawdę dobry.

Nauka umiejętności
Do NPC odpowiedzialnych za naukę podstaw Zielarstwa należą: Farmer, Piekarz, Zielarz. Znajdują się oni w większości zamieszkałych miast. Wystarczy zgłosić się do nich z określoną ilością złotych monet i wypowiedzieć zdanie ze słowami „naucz” oraz „zielarstwo”. Za każde 10 złotych monet uzyskamy 1% umiejętności, aż do poziomu 33%.

Zbieranie ziół
Zioła zbieramy za pomocą sierpa. Musimy stanąć tuż przy samym krzaczku (na maksymalną odległość 1 kroku) i zdecydowanym, lecz delikatnym ruchem obciąć interesującą nas część (dwukrotnie klikając na rosnący krzaczek). Jeśli uda się je zebrać, krzaczki zostaną schowane do Twojego plecaka (o czym poinformuje Cię odpowiedni komunikat). Zebrane krzaczki należy następnie obciąć (dwuklik na krzaczek), by nadawały się do bezpośredniego wykorzystania. Wyjątkami są grzyby, czarne grzyby, przyprawy oraz tytoń, które tuż po zerwaniu mogą zostać użyte.

Sadzenie ziół
Kiedy uzyskamy odpowiedni poziom umiejętności (powyżej 80%), będziemy mogli sadzić zioła. W tym celu należy wybrać odpowiednie szczepki (dwuklik) i zasadzić je pojedynczo w ziemi (kursorem wskazać miejsce w odległości maksymalnie 1 kratki). Wszystkie zioła dobrze rosną w trawie.

Pszczelarstwo
Średnio doświadczony zielarz (50% umiejętności) może postawić w pobliżu swojego domu 4 ule zakupione u pszczelarza (z deedów) oraz co jakiś czas podbierać z nich wosk i miód.

Rodzaje ziół
Poniżej znajduje się pełna lista znanych światu gatunków ziół i przypraw

Zioła
Nazwa Wygląd
Czosnek  –  –
Mandragora  –  –
Wilcza jagoda  –  –
Krwawy mech  –  –
Żeńszeń –  –
Grzyby  –
Czarne grzyby
Tytoń  –
Przyprawy
Nazwa Wygląd
Oregano
Bazylia  –
Papryczki delucjańskie  –
Majeranek  –
Ziele britain  –

 

Uwagi

  • Istnieje kilka gatunków tytoniu, zależnych od miejsca występowania,
  • Materiał z jakiego wykonany jest sierp ma znaczenie przy próbie zebrania określonych ziół.

 

W razie pytań zapraszamy na nasze kanały irca, takie jak #ultima-dm, #help-dm i inne.

 

Wszelkie zauważone błędy tej strony prosimy zgłaszać na naszym forum.

 

Aktualizacja: Jaskółka