Charakter: neutralny
Kolor: biały
Symbol: Krzyż Ankh

Opis
Ahn’bys jako Ojciec Świata i wszystkiego co nas otacza jest jednocześnie bogiem każdego stworzenia na ziemi. Nie jest on agresywny czy mściwy – Wyizolował te cechy z siebie u zarania dziejów i tchnął w pomniejsze bóstwo – Saternosa. Można go wręcz nazwać pasywnym, gdyż nie miesza się do żadnych sporów boskich czy ludzkich, chyba że przybierają już postać zachowań skrajnych. Nawet wtedy nie pozwala sobie na gniew – jedynie na sprawiedliwy osąd. Ciągle znajduje się na granicy balansu między jedną stroną a drugą, przypatrując się temu wszystkiemu z politowaniem.

Wyznawcy
Wyznawcami Ahn’bysa mogą być wszelkie istoty, jeśli tylko zachowają należyty szacunek do dzieła stworzenia.

Zasady obowiązujące wyznawców
Wyznawcy Ahn’bysa winni oddawać cześć jego tworom, powinni szanować życie, gdyż należy się ono każdej istocie. Nie jest zabronione czerpanie korzyści z dzieła stworzenia, jednak należy pamiętając, że wszystko co zostało stworzone jest częścią Pana Panów. Bezmyślne, nieuzasadnione koniecznością pozbawianie ducha jakichkolwiek istot jest źle postrzegane przez Praojca, dlatego też w tradycji Wyznawców Stwórcy jest odprawienie po polowaniu krótkiej modlitwy dziękczynnej ku Ahn’bysowi za udostępnione im dary. Wyznawcy Ahn’bysa powinni również czuć duchową potrzebę Przebaczenia Praojcowskiego jeżeli pozbawili ducha istot żywych, w tym celu co pewien czas udają się ku świątyniom by doznać Boskiego Oczyszczenia. Czczący Ahn’bysa winni być rozważni, mądrzy, ważyć słowa i nie wykorzystywać swych umiejętności bez uzasadnionej przyczyny.

ŚwiątynieGłównym miejscem kultu Ahn’bysa jest świątynia znajdująca się w Brytanii. Jest to centralne miejsce kultu i pielgrzymek wyznawców. Podania mówią również o Świątyni W Chmurach, jednak nie udało się spotkać jeszcze nikogo nie będącego kapłanem Ahn’bysa kto doświadczył łaski przebywania w tym przybytku mocy samego Stwórcy.

Święta
Każdy dzień jest świętem Ahn’bysa, jednak głównymi dniami czczenia Ojca Świata jest pierwszy dzień lata oraz pierwszy dzień zimy, kiedy to urządzane są jarmarki i festyny.

Przyjaciele
Każdy bóg jest winien mu szacunek i posłuszeństwo, ale żadnego nie można nazwać jego przyjacielem.

Wrogowie
Nie posiada wrogów, którzy mogliby mu zaszkodzić, jednak legendy mówią o zatargach z jego synem Daywadosem.

Miasta w opiece: Brytania, Dolennost, Skara Brae

W razie pytań zapraszamy na nasze kanały irca, takie jak #ultima-dm, #help-dm i inne.
Wszelkie zauważone błędy tej strony prosimy zgłaszać na naszym forum.
Aktualizacja: DzikiHL
07-01-2016