Najpierw zatrzęsła się korona. Zaraz potem drzewo przechyliło się nieznacznie w lewo.
– Leeeciii! – drwale z westchnieniem ulgi zareagowali na głuche uderzenie pnia o glebę. Po chwili nieśmiało zaświergotał ptak, przerywając ciszę, a zaraz potem do śpiewu dołączyło się kilka innych.
– Argon, biegaj no po kunia, trza pień z gałęzi łoskrobać i na bok łodsunąć! – potężny, barczysty mężczyzna odesłał ruchem głowy syna. „Jeszcze bendom z niego ludzie” – pomyślał z uśmiechem na porośniętej kilkudniową szczeciną twarzy. Od czterech dni byli na wyrębie, a młody podczas swojej pierwszej wyprawy zdążył się już nauczyć, że pozyskują nie tylko drewno, które związane linami spłynie rzeką do portu, aby dalej powędrować w świat, może do Magnicji, może do Vesper. Z przyjemnością obserwowało się, jak jego zręczne dłonie wybierają spomiędzy gałęzi delikatne pajęcze sieci, segregując na te lepszej i gorszej jakości, aby później w specjalnej paczuszce zanieść je do miejscowego maga, który proponuje za nie odpowiednią cenę.

_woj_

Opis umiejętności
Drwalnictwo jest umiejętnością przeznaczoną zarówno dla wojowników jak i osób parających się wszelaką magią. Należy ona do grupy umiejętności wydobywczych. Dzięki temu jest też bardzo prosta w nauce. Pozwala ona również wyćwiczyć w sobie o wiele więcej siły.

Nauka umiejętności
Do NPC odpowiedzialnych za naukę podstaw Drwalnictwa należą: Drwal, Łucznik, Stolarz, Szkutnik. Znajdują się oni w większości zamieszkałych miast. Wystarczy zgłosić się do nich z określoną ilością złotych monet i wypowiedzieć zdanie ze słowami „naucz” oraz „drwalnictwo”. Za każde 10 złotych monet uzyskamy 1% umiejętności, aż do poziomu 33%.

Ścinanie drzew
W celu rozpoczęcia ścinania, należy mieć w dłoni siekierę i, poprzez dwuklik na nią, wskazać kursorem najbliżej rosnące drzewo. Czynność można powtarzać kilkukrotnie na jednym drzewku, aż do otrzymania komunikatu „To drzewo wygląda już na wystarczająco obcięte”. Wraz ze wzrostem poziomu umiejętności, wzrasta ilość kłód jednorazowo ściętych. Otrzymujemy też możliwość ścinania kolejnych gatunków drzew. Od pewnego pułapu (około 70%) pozyskujemy też takie składniki jak Pajęcze sieci oraz Martwe drewno.

Dla doświadczonego drwala, którego celem jest pozyskanie pajęczych sieci, prócz samej umiejętności drwalnictwa, ważną rolę odgrywa również jakość siekiery i materiał z jakiego została wykonana.

Gatunki drzew
Poniżej znajduje się pełna lista znanych światu gatunków drzew

Drzewa
Nazwa Wygląd
Zwykłe
Cedr
Dąb
Orzech
Wierzba
Cyprus
Cis
Ohii

Uwagi

  • Ze zwłok Entów, Żniwiarzy oraz Protektora Lasu można pozyskać najlepszy rodzaj drewna – żywe drewno. Podobno ma ono specjalne właściwości,
  • Pory roku mają znaczny wpływ na wygląd środowiska, tak też i na wygląd drzew,
  • Do osób zainteresowanych zdobyczami drwala należą: Majster, Stolarz, Twórca Łuków, Alchemik, Skryba, Mag, Psionik, Szaman, Umagiczniacz, Wampir, Spirytysta,
  • Poziom umiejętności wpływa na ilość pozyskiwanego drewna, pajęczych sieci oraz martwego drewna,
  • Drzewa Cisu na terenie miasta Yew są jedynymi, które pozwalają ścinać z nich drewno Ohii.

W razie pytań zapraszamy na nasze kanały irca, takie jak #ultima-dm, #help-dm i inne.

Wszelkie zauważone błędy tej strony prosimy zgłaszać na naszym forum.

Aktualizacja: Jaskółka, DzikiHL