Co to jest Dziedzictwo Mistrzów?
Dziedzictwo Mistrzów jest jednym z najstarszych polskich, darmowych serwerów gry Ultima Online. Jest ona jednym z najważniejszych prekursorów gatunku MMORPG. Ulima Online to niezwykle wciągająca gra, szczególnie spodoba się tym którzy lubią interakcję z otoczeniem.

Co oznaczają terminy: ban, exp, gain, jail, quest itd?
Są to obiegowe wyrażenia należące do „gwary ultimowej”. Ponieważ pochodzą one z języka angielskiego dozwolone jest posługiwanie się nimi jedynie poza grą, używanie ich w grze będzie karane.

  • ban – czasowe bądź bezterminowe zablokowanie dostępu do konta gracza
  • exp – przedmiot wyjątkowej jakości
  • gain – przyrost określonej statystyki bądź zwiększenie poziomu znajomości danej umiejętności
  • jail – więzienie, znaleźć się w jailu oznacza zostać uwięzionym przez Mistrza Gry
  • quest – przygoda prowadzona dla graczy, często przez Mistrza Gry
  • kox, koxanie – potocznie ćwiczenie jakiejś umiejętności lub statystyki.

Co zrobić aby zagrać na serwerze Dziedzictwo Mistrzów?
Zastosować się do rad zawartych w dziale Poradniki.

Umarłem! Co mam dalej zrobić?
Możesz zostać wskrzeszonym przez niektórych graczy, sternika statku bądź jednego z uzdrowicieli rozmieszczonych na mapie. Gracz może Cię wskrzesić jeśli podjedziesz do niego mając włączony tryb WAR (możesz to zrobić naciskając przycisk WAR w paperdollu, bądź naciskając i przytrzymując tabulator). Sternik wskrzesi Cię, gdy wypowiesz w jego pobliżu zdanie zawierające wyraz „wskrzes”. Aby zostać wskrzeszonym przez uzdrowiciela, musisz do niego bardzo blisko podejść z włączonym trybem WAR. Jeśli nie wskrzesi Cię on za pierwszym razem odbiegnij kawałek i podejdź do niego ponownie.

Czemu uzdrowiciel nie chce mnie wskrzesić mówiąc, że moja dusza jest słaba?
Oznacza to, że umarłeś pięć razy w ciągu ostatnich 30 minut. Aby się wskrzesić musisz odczekać 30 minut od pierwszego z pięciu zgonów.

Jest jakieś bezpieczne miejsce, gdzie mógłbym przechować moje rzeczy?
Tak, takim miejscem jest znajdujący się w większości miast bank. Wystarczy go znaleźć i zwrócić się do bankiera używając w zdaniu słów „bank” bądź „skrzyn”. np. Podaj mi moją skrzynię mości bankierze. Bankier poda Ci Twoją skrzynię bankową, do której nikt oprócz Ciebie nie ma dostępu.

Jak kupić coś drogiego? Jak posługiwać się czekami?
Możemy wypisać czek na pewną sumę u bankiera wypowiadając w jego pobliżu zdanie zawierające zwrot konto albo wypisz czek. Mając czek należy przeciągnąć go na sprzedawcę i wybrać towar który chcemy zakupić. Aby z powrotem spieniężyć czek przeciągnij go i upuść na głowie bankiera lub przeciągnij na pustą przestrzeń w swojej skrzyni. W przypadku kupców graczy należy usunąć z plecaków złoto (zostawić tylko czek i swoje rzeczy) i wtedy zwyczajnie zakupić towary.

Jakie są podstawowe komendy?
Wszystkie komendy możesz znaleźć w dziale Komendy. Jest ich dosyć dużo, aczkolwiek warto się z nimi zapoznać.

Co zrobić gdy mam problem w grze? Jak używać GM Page?
Jeżeli twoja postać zacięła się, nie możesz się ruszyć, ktoś Cie obraził bądź nie przestrzega regulaminu. A może widzisz, że ktoś makruje biernie? Zgłoś to Mistrzowi Gry poprzez GM Page. Kliknij dwa razy na swoją postać, pojawi się na ekranie karta postaci z opcjami po prawej stronie. Widnieje tam przycisk „Help”, po naciśnięciu którego łatwo domyślisz się jak wysłać powiadomienie dla Mistrza Gry.

Wszedłem do gry i widzę komunikat 'Świat sie jeszcze nie obudził’, co zrobić?
Próbowałeś zalogować się podczas restartu serwera. Zawsze przed próbą połączenia się z serwerem warto sprawdzić jego stan na stronie głównej serwera. Bezpieczne zalogowanie się możliwe jest jedynie, gdy jest w nim wpis UP.

Jaka jest maksymalna wartość umiejętności (skills) oraz statystyk (stats)?
Standardowy blok umiejętności to 800 a statystyk 200.

Czy można przechować gdzieś oswojone zwierzęta?
Podczas twojej nieobecności zwierzęciem za drobną opłatą może zająć się treser. Jeśli chcesz oddać mu zwierzę pod opiekę udaj się do stajni, a następnie wypowiedz zdanie z wyrazem „przechowaj” i pokaż wybrane zwierzę. Jeśli chcesz odzyskać zwierzę przeciągnij otrzymany bilet na głowę tresera i upuść go.

Gdzie mogę kupić wędkę, patelnię, lutnię itp?
Przy poszukiwaniu jakiegoś przedmiotu zawsze kieruj się logiką. Wędkę nabędziesz u rybaka, patelnię w kucharza a lutnię u barda.

Dlaczego umarłem z głodu?
Każdemu do życia konieczne jest pożywienie, nie zapomnij więc regularnie odżywiać się oraz karmić swoich zwierząt. Warto również wiedzieć, iż będąc głodnym wolniej przyswajamy nowe umiejętności.

Gdzie zniknął mój dom/moja łódź?
W celu utrzymania porządku w świecie każdy dom i każda łódź muszą być co jakiś czas odświeżane (np. poprzez otworzenie drzwi bądź wejście na pokład). Dla każdego budynku czas ten wynosi 21 dni, dla łodzi jest 5 dni. W przypadku zamrożonych kont czas ten wynosi 180 dni. Natomiast po 365 dniach znikają też przedmioty ze skrzyni bankowej.

Czemu moje konto zniknęło?
W przypadku nowo otrzymanego konta i nie założeniu na nim postaci konto jest usuwane po 7 dniach.

Jeśli jednak na koncie istnieją postacie, to po 30 dniach braku aktywności jest ono automatycznie dezaktywowane (zamrożone) razem z wszystkimi postaciami które na nim były. Istnieje też możliwość ręcznego zamrożenia (zdezaktywowania) konta. Aby to zrobić należy użyć komendy .konto i kliknąć odpowiedni przycisk.
Uwaga! Zamrożenie konta nie chroni przed czynszem czy podatkami!
W celu odmrożenia konta skorzystać z panelu odmrażania konta.

Czemu nie mogę założyć nowej postaci?
Każde nowo założone konto posiada 1 slot na postać. Na jednym slocie można założyć nową postać raz na 7 dni. Drugi i trzeci slot będzie pojawiać się sukcesywnie co 30 dni, a 4 i 5 po osiągnięciu co najmniej 7 dni online na na każdej z postaci.

Co mam zrobić jeśli znalazłem się w więzieniu?
Na serwerze obowiązują pewne zasady. Decydując się na udział w zabawie, zgodziłeś się przestrzegać regulaminu. Jeśli złamiemy którąś z zasad musimy liczyć się z tym, iż trafimy za karę do więzienia. Długość kary jest zależna od rodzaju wykroczenia oraz od decyzji Mistrza Gry który nas uwięził. Aby dowiedzieć się za co oraz na jak długo zostaliśmy uwięzieni należy wpisać komendę .kara. Uwaga! Czas płynie nawet wtedy gdy nie jesteśmy zalogowani, ale należy pamiętać, iż liczy się on tylko wtedy gdy serwer działa.

Jak nauczyć się nowej umiejętności?
Najpierw musisz znaleźć postać NPC która uczy Cię danej umiejętności (dokładną listę uzyskasz mówiąc do niej zdanie zawierające „naucz”). Kowalstwa nauczy Cię kowal, anatomii uzdrowiciel, zielarstwa alchemik itd. Gdy odnajdziesz już odpowiednią osobę powiedz do niej „naucz nazwa_umiejętności”, a następnie wręcz jej 330 monet.

Jak zmienić zamki w łodzi oraz domu?
Aby zmienić zamek w statku powiedz do sternika „zmien zamki” i wskaż nowy klucz. Aby wymienić zamek w domku kliknij dwukrotnie na tabliczce domu, wybierz Opcje, następnie „Zmien zamek w drzwiach” i wskaż nowy klucz.

W jaki sposób zmienić imię zwierzęcia bądź przywołańca?
Jest to możliwe na dwa sposoby. Pierwszym jest użycie komendy .nazwij, której opis znajdziesz w dziale Komendy. Drugim natomiast jest edycja paska statusu zwierzęcia lub przywołańca, który można „otworzyć” dwukrotnie klikając na nim lewym przyciskiem myszy.

Czy alchemik może sam sobie wyrabiać butelki?
Arcymistrz alchemii (100% umiejętności Alchemia) może zakupić księgę szklarstwa, nauczyć się tego fachu, a następnie wyrabiać różne butle ze szkła (przetopiony piasek).

Jak zapominać umiejętności lub statystyki?
Musisz posiadać odpowiednią ilość grzybów dostępnych u zielarza (1 grzybek na każde 0.1% umiejętności którą chcesz zapomnieć, 50 na każde 0,1 statystyki). Następnie otwierasz zakładkę z umiejętnościami i klikasz na kryształek po prawej stronie nazwy umiejętności którą chcesz zapomnieć. W okienku które się pojawi podajesz poziom, do którego chcesz zapomnieć daną umiejętność. W przypadku zapominania statystyk sytuacja jest analogiczna.

Jak się uruchamia zapisywanie logów z Dziennika?
Należy wyedytować plik „uo.cfg” znajdujący się w katalogu Ultima OnlineDesktoptwój loginDziedzictwo Mistrzównazwa postaciuo.cfg (ścieżka do pliku może się różnić zależnie od systemu operacyjnego oraz wersji clienta gry)
Zmieniamy następujące linijki:
[note color=”#FFFFD6″]SaveJournal=on
JournalSaveUnicode=off
JournalSaveFile=d:GryUltima Online 2DJournal.txt (katalog przykładowy)[/note]

Ostatnią musicie sami wpisać bo standardowo nie ma jej w tym pliku.

Czy istnieje taryfikator kar za łamanie regulaminu?
Nie, każdy Mistrz Gry indywidualnie ocenia przewinienie i ustala karę.

Czy jeśli jedna z postaci kupi coś w sklepie innej postaci – przy czym obie postacie należą do jednego konta – to będzie to złamanie regulaminu?
Tak, bowiem przyzwolenie na taki proceder tworzy pole do nadużyć. Regulamin wyraźnie mówi o tym, że jakiekolwiek łączenie życia dwóch postaci jest zakazane.
Wyjątkiem tutaj jest wspólnota majątkowa, której zasady opisane są tutaj.

Czy dozwolone jest nazwanie NPCów imieniem innego gracza?
Nie, jeśli ma to na celu ośmieszenie innego gracza.

Czy mogę grać inną rasą niż te wymienione na stronie Dziedzictwa Mistrzów?
Jeśli jesteś zdecydowany odgrywać niekonwencjonalną rasę, to powinieneś zgłosić się z tym do Mistrza Gry. Chcemy uniknąć sytuacji, gdzie każdy odgrywa rasę, jaką chce, nawet najdziwniejsza według własnych poglądów.

Jeśli zwiększę tymczasowo swoje statystki lub umiejętności tak, że pozwolą mi osiągnąć próg niezbędny do korzystania z jakichś przedmiotów lub bonusów, to czy będę mógł z nich korzystać?
Nie, liczy się tylko bazowa wartość statystyki lub umiejętności.

Czy mogę grać bardem-magiem?
Tak, ale suma twoich umiejętności magicznych (magia, mądrość, medytacja) nie może przekroczyć 210%, o ile chcesz używać księgi barda. Do używania zwykłych umiejętności barda (uspokajanie, prowokacja) nie ma takich ograniczeń.

W jaki sposób mogę nauczyć się magii?
Z magią albo się rodzisz (zaczynasz grę) albo uczysz się jej z pomocą Orba Magii. Przedmiot ten, który można zdobyć zabijając niektóre potwory należy przekazać magowi w mieście, by ten wytłumaczył, co należy z nim dalej uczynić. W wyniku użycia Orba stracisz po 5 punktów siły i zręczności oraz stracisz wszystkie umiejętności bojowe oraz taktykę, a nauczysz się 33% magii. Istnieją również Antyczne Orbu Magii…

Czemu będąc drwalem i mając w ręku siekierę nie mogę ściąć wskazanego drzewa?
Musisz wskazywać pień drzewa. Jeśli go nie widzisz bądź dostajesz komunikat „Nie widze tego”, odznacz w opcjach gry pole „Circle of transparency”.

Dlaczego zniknęły mi makra?
Być może przypisałeś je pod klawisze Insert, Home, Delete, End, PageUP, PageDOWN. Pod nimi nie da się ustawić makr. Jeśli jednak powód jest inny, to lepiej zabezpiecz swoje ustawienia. W tym celu skopiuj w bezpieczne miejsce katalog Desktop, który znajduje się w głównym katalog gry.

Co oznacza skrót w przydomku gildyjnym danej postaci? Chodzi o (jakiś przydomek [ABC]).
Te litery to skrót od nazwy organizacji, do której postać należy. Symbolizują emblematy, np. na płaszczu, tarczy czy też zbroi.

Czy można sobie spokojnie powalczyć z przyjacielem bez ryzyka zostania kryminalistą?
Można to zrobić na jednej ze specjalnych aren. Osoby z tej samej, sojuszniczej gildii, bądź gildii które są w stanie wojny, mogą walczyć między sobą bez obawy o zostanie kryminalistą.

Jak długo trzeba czekać na aktywację nowego konta?
Konto aktywowane jest od razu po założeniu.

Kiedy mag zaczyna być traktowany jako mag bojowy (battle mage)?
Wtedy gdy ma chociaż 0.1% taktyki i/lub anatomii. Przy takiej wartości tych umiejętności nieznacznie osłabia to jego zaklęcia oraz nie może skorzystać z czaru Recall.

Mam straszne lagi, a kumple wokół śmigają. Mamy podobne komputery i to samo łącze. Co jest grane?
Sprawdź w ustawieniach ekranu, jakie masz parametry wyświetlania kolorów. UO nie lubi palety większej niż 16-bit. Zmień jeśli trzeba ilość kolorów na 16-bit, powinno pomóc.

Aktualizacja: DzikiHL