Nastał świt. Dla starego Herona to kolejny, pełen znoju dzień w tutejszej kopalni. Ociężale zwlókł się z łóżka i spracowanymi dłońmi przygotował śniadanie – pajdę chleba własnej roboty oraz dzban krowiego mleka. Niedbale narzucił na siebie roboczy strój i wprawnym ruchem dłoni złapał wysłużony już kilof. Wyszedł z rozsypującego się już domostwa kierując się do kopalni. Mim dotarł do windy która tam prowadziła, zawitał jeszcze do stajni. Okazawszy zmiętoszony bilet, odebrał Kikę, swoja juczną lamę. Nie zostało mu już nic innego jak udać się do pracy. Pilnujący strażnik skinął mu tylko uprzejmie głową, starzec był tutaj dobrze znany.
Godziny mijały jedna za drugą. Heron walił kilofem w ścianę raz po raz.
– Tytanium! – krzyknął z zadowoleniem. Po tylu latach ciężkiej pracy w kopalni doczekał się chwili, w której stał się bogaty. Nareszcie poczuł, ze szczęście się do niego uśmiechnęło – znalazł najcenniejszą rude na świecie. Nie był niestety świadom tego, że u załomu czai się skulona postać, której istnienie zdradzało jedynie światło odbijające się od zakrzywionego sztyletu.
Darogan

Opis umiejętności
Górnictwo należy do grupy umiejętności wydobywczych co czyni ją bardzo prostą w nauce. Przeznaczona jest tylko dla klas postaci niezwiązanych z magią. Znakomicie nadaje się też do zwiększenia poziomu swojej siły.

Nauka umiejętności
Do NPC odpowiedzialnych za naukę podstaw Górnictwa należą: Kowal, Majster, Płatnerz, Zaopatrzeniowiec, Zbrojmistrz. Znajdują się oni w większości zamieszkałych miast. Wystarczy zgłosić się do nich z określoną ilością złotych monet i wypowiedzieć zdanie ze słowami „naucz” oraz „gornictwo”. Za każde 10 złotych monet uzyskamy 1% umiejętności, aż do poziomu 33%

Narzędzia
Górnik nie może pracować bez odpowiedniego sprzętu, którym jest kilof lub łopata, zależnie od tego co chce się kopać. Jakość i materiał, z jakiego wykonane są narzędzia, ma wpływ na rodzaj i powodzenie wydobywania określonego surowca.
Przydatny jest też piec kowalski, dzięki któremu można przetopić wydobytą piasek na szkło lub rudę na równe sztabki. Zmniejsza to ich wagę oraz sprawia, że są one bardziej przydatne dla innych rzemieślników. Tylko górnik posiada wiedzę o tym jak przetopić rudę i piasek.

Wydobycie rudy
Chcąc rozpocząć kopanie rudy należy udać się do kopalni z kilofem i, trzymając go w prawej dłoni, uderzyć nim o ziemię (dwuklik na kilof, wskazać wybrane miejsce blisko postaci). W trakcie nauki nie musisz wydobywać wszystkich rud (komenda .rudy), wystarczy sam fakt udanego kopania. Bardziej doświadczony górnik prócz rudy wydobywa także: sól, siarkę, obsydian, granit i bursztyny, które są cennymi reagentami. Zdarzają się też sytuacje w których znaleźć można, wśród kamieni, postrzępioną mapę skarbu.

Wydobycie piasku
Mając w zamiarze kopanie piasku, należy udać się na plażę. Konieczne jest posiadanie łopaty, która jest jedynym narzędziem potrzebnym w tym celu. Warto również pamiętać o zabraniu jucznego zwierzęcia bądź golema, gdyż piasek jest dość ciężki.  W zależności od jakości łopaty oraz materiału z jakiego została wykonana zależy także ilość i częstość pozyskiwania otoczaków.
Aby zacząć kopać piasek należy stojąc na plaży kliknąć dwukrotnie na łopatę a następnie wskazać miejsce w którym chcemy kopać.

Wydobycie gliny
Podobnie jak w przypadku wydobycia rudy i piasku, należy znaleźć odpowiednie miejsce obfite w glinę. W Sosarii takimi miejscami są bagna.
Aby zacząć kopać glinę należy stojąc na bagnach kliknąć dwukrotnie na łopatę, a następnie wskazać miejsce w którym chcemy kopać. Kopiąc na terenach bagiennych możemy wydobyć również trochę żyznej gleby.

Przetapianie
Chcąc przetopić rudę na sztaby bądź piasek na szkło, należy stojąc w pobliżu specjalnego pieca do przetapiania kliknąć dwukrotnie na docelowym surowcu. Doświadczonemu górnikowi zwykle nie zdarza się niszczyć rudy, a nawet czasami uzyskuje surówkę – cenny reagent.

Kopalnie
Jedynymi miejscami pozwalającymi na wykopywanie rudy wraz z produktami przybocznymi są jaskinie. Na świecie jest ich ogromna ilość, jednak tylko nieliczne zawierają jakiekolwiek złoża. Zazwyczaj leżą one nieopodal istniejących już miast, należą do nich (kolejność alfabetyczna):

  • Britania,
  • Cove,
  • Delucja,
  • Jhelom,
  • Minoc,
  • Ocllo – poza terenem miasta,
  • Twierdza Krasnoludów.

Należy pamiętać, że każde z miast posiada własne prawa miejskie, które warto znać i przestrzegać.

Komendy
.rudy – pozwala wskazać rodzaje rudy i dodatki jakie górnik ma zbierać podczas wydobywania. Komenda ta nie ma wpływu na naukę umiejętności.

Rodzaje rud
Poniżej znajduje się pełna lista znanych światu rodzajów rudy

Rudy
Nazwa Wygląd rudy Wygląd sztaby
Żelazo
Pyron
Ignit
Rdzawik
Damascen
Meteoryt
Valoryt
Mithril
Adamantyt
Tytanium

Uwagi

  • Górnictwo wpływa znacząco na obszar wykopywania skrzyni skarbów. Każde 10% tej umiejętności dodaje 1 krok więcej do promienia obszaru wykopów,
  • Do osób zainteresowanych zdobyczami górnika należą: Kowal, Płatnerz, Majster, Alchemik, Kucharz, Skryba, Mag, Psionik, Szaman, Umagiczniacz, Wampir oraz każda osoba lubująca się w uprawie roślin doniczkowych,
  • Poziom umiejętności wpływa na jakość pozyskiwanej rudy, częstość udanych prób wydobywania oraz przetopienia rudy,
  • Kopalnie miasta Minoc są jedynymi, w których istnieje szansa na uzyskanie dodatkowej grudy najlepszej rudy jaką jest się w stanie wydobyć.

W razie pytań zapraszamy na nasze kanały irca, takie jak #ultima-dm, #help-dm i inne.

Wszelkie zauważone błędy tej strony prosimy zgłaszać na naszym forum.

Aktualizacja: Jaskółka, DzikiHL