Autor Wątek: Nowy pierwszy Laptop  (Przeczytany 5675 razy)

Offline ~M

  • Gracze DM
  • Zarejestrowany
  • Wiadomości: 383
  • Demokratyczny dyktator.
Nowy pierwszy Laptop
« dnia: 2016 12 29, 17:11:52 »
Witajcie!

Jako, że, jak powszechnie wiadomo, są tutaj spece od wszystkiego to na pewno znajdą się i tacy którzy mają pojęcie na temat aktualnego rynku sprzętu komputerowego.

Krótkie pytanie, Szukam laptopa, dawno przestałem interesować się sprzętem komputerowym i nowości wyprzedziły dawno moją starą, zakurzoną wiedzę na ten temat, potrzeba mi porad kogoś kto ma o tym pojęcie. Planuję kupić sobie laptopa służącego tak na prawdę do wszystkiego, ale nie ukrywam głównie do grania w najnowsze gry.

Mój przedział cenowy to 3500-4000PLN (max 4200 przy jakiejś na prawdę interesującej ofercie).

Obejrzałem sobie ten materiał:
https://www.youtube.com/watch?v=vdOTaNQKHx8

I opierając się o niego wydzieliłem 2 typy laptopów, które mnie interesują:

Pierwszy
http://www.komputronik.pl/product/297893/asus-gl752vw-t4053t.html?utm_source=PAP&utm_medium=Tradedoubler&utm_campaign=main

Tego Asusa wybrałem ponieważ parametry i jakość w stosunku do ceny wydają się być uczciwe, porównując je z konkurentami w podobnej cenie na rynku i bardzo przychylny dla niego jest też fakt, że mogę wymieniać bez problemu, własnoręcznie niektóre części.

Drugi
http://www.sferis.pl/laptop-msi-ge72-6qc-027xpl-apache-i7-6700hq-173mattfhd-8gb-ddr4-1tb-7200-gtx960m-2gb-usb3-hdmi-bt-dos-p382738

Ten również wydaje mi się sensowny, oba te laptopy są też 17 calowe co będzie mi bardzo odpowiadało przy graniu. Znajomy polecał mi polską markę "Dream machines", ale ich ceny są według mnie za wysokie jak na laptopy o podobnych parametrach do tych podanych wyżej, 15 calowe laptopy dream machines mają podobne parametry, ale są 15 calowe ;p.

Dream machines 15":
https://www.dreammachines.pl/prezentacja/G965-15PL13

Natomiast 17" o podobnych parametrach są już o wiele droższe:
https://www.dreammachines.pl/prezentacja/X980M-17PL07

Tak jak powiedziałem ciężko mi coś samemu wybrać bo opcji jest na prawdę wiele, nie wiem nawet na co do końca zwracać uwagę ponieważ nigdy wcześniej nie miałem laptopa, cały czas używałem pecetów dlatego też zwracam się z tym pytaniem do was, co myślicie o tych laptopach które podałem, macie może jakieś inne propozycje? Albo co ewentualnie możecie mi doradzić przy kupnie laptopa.

Z góry dziękuję za pomoc :)
« Ostatnia zmiana: 2016 12 29, 17:43:02 wysłana przez ~M »

 

Offline lazzio

  • Gracze DM
  • Zarejestrowany
  • Wiadomości: 530
  • Kekekeke
Odp: Nowy pierwszy Laptop
« Odpowiedź #1 dnia: 2016 12 29, 17:19:52 »
A teraz pomyśl jakiego fajnego pc-ta można dostać za te 4200  8)

Offline ~M

  • Gracze DM
  • Zarejestrowany
  • Wiadomości: 383
  • Demokratyczny dyktator.
Odp: Nowy pierwszy Laptop
« Odpowiedź #2 dnia: 2016 12 29, 17:21:53 »
Masz rację, mam już fajnego peceta ale dużo podróżuję więc jestem zmuszony kupić sobie laptopa bo niestety nie bardzo mam możliwość wozić ze sobą pc, a no lifić trzeba :D

Offline lazzio

  • Gracze DM
  • Zarejestrowany
  • Wiadomości: 530
  • Kekekeke
Odp: Nowy pierwszy Laptop
« Odpowiedź #3 dnia: 2016 12 29, 17:30:41 »
Zestawy są dobre, ale przydalby sie dysk ssd jeszcze. I tu sa różne wyjscia:
- tylko ssd bez hdd wtedy na dzialanie jest okolo 240 gb
- hdd i ssd w jednym lapku - pewnie bedzie drozej
- ssd + hdd zewnetrzny podlaczany pod usb (tu trzeba uwazac bo w sklepach czesto to wciskają nie mowiac o tym ze hdd jest zewnetrzny)
-z hdd i miejscem na ssd M2 ale nie wiem jak wtedy z gwarancją jak by to samemu montowac:P

Offline ~M

  • Gracze DM
  • Zarejestrowany
  • Wiadomości: 383
  • Demokratyczny dyktator.
Odp: Nowy pierwszy Laptop
« Odpowiedź #4 dnia: 2016 12 29, 18:06:07 »
Rozumiem, że dysk SSD ma być po to żeby zainstalować na nim system żeby szybciej pracował?

Btw. O co chodzi z tym ramem w laptopach, wszystkie laptopy które podałem mają 8GB ramu, czy to wystarczająca ilość, nie za mało? Ram do pecetów kosztuje grosze i łatwo go wymienić, w lapkach za 4k myślałem, że będzie przynajmniej 16GB ramu a przeglądając najciekawsze oferty laptopów w takiej cenie zazwyczaj jest to 8GB ramu, dlaczego? Ceny ramu do laptopów są takie wysokie czy to jakiś ram, który jest tak wydajnościowy że 8GB wystarczy czy o co chodzi z tym ramem?
« Ostatnia zmiana: 2016 12 29, 18:15:30 wysłana przez ~M »

Offline mae

  • Ekipa DM
  • Zarejestrowany
  • *****
  • Wiadomości: 5778
Odp: Nowy pierwszy Laptop
« Odpowiedź #5 dnia: 2016 12 29, 19:57:24 »
Jesli nie mowimy o DX12, to ilosc i szybkosc RAMu nie ma wielkiego znaczenia. Wiecej niz 8, to chyba tylko do wirtualizacji. Za to 2GB RAM dla GPU - delikatnie ujmujac - to robi sie powoli za malo.

Dowolne urzadzenie z samym dyskiem talerzowym nie ma wielkiego sensu. Ale SSD mozna spokojnie wymienic/dolozyc pozniej. Nie powinno byc to chyba kryterium przy wyborze laptopa. SSD mozna miec tylko na system i aplikacje. Prawie wszystkie gry czuja sie dobrze na dyskach talerzowych.

W ostatnich latach stacjonarki zatrzymaly sie w rozwoju ze wzgledu na ograniczenia DX. Ludzie przestali wymieniac procesory i RAM, bo te dwa podzespoly nie mialy znaczenia dla osiagow w grach. Intel stracil na tym kupe kasy, bo czas zycia blaszaka wzrosl chyba do 8-10 lat. Zaczal projektowac kolejne serie procesorow z mysla o rynku mobilnym, ale i to nie wyszlo, wiec musial ostatnio zwolnic parenascie tysiecy ludzi (chyba 14 tys.). Gracze wymieniali tylko karty graficzne. Sytuacja ma sie teraz zmienic wraz z rozpowszechnieniem DX12. Faktycznie, na DX12 mocne procesory 4-rdzeniowe maja duzo lepsze osiagi niz 2-rdzeniowe przy tym samym GPU. Podejrzewam wiec, ze roznica w osiagach laptopow i komputerow stacjonarnych mocno poglebi sie w kolejnych latach. DX12 warto miec na uwadze kupujac dzisiaj sprzet, bo za pare miesiecy wiekszosc porad sprzetowych na forach moze byc juz nieaktualna.

W laptopach - inaczej niz w komputerach stacjonarnych - kazda generacja procesorow intela znaczy bardzo duzo. 5ta to o polowe mniejsze wymiary geometryczne i znacznie mniejszy pobor mocy. 6ta to znacznie lepsze zintegrowane GPU. Pytanie, czy nie warto opoznic zakupu i kupic cos w 7mej?

Offline ~M

  • Gracze DM
  • Zarejestrowany
  • Wiadomości: 383
  • Demokratyczny dyktator.
Odp: Nowy pierwszy Laptop
« Odpowiedź #6 dnia: 2016 12 29, 22:23:16 »
Dzięki, cenna uwaga.

Jak myślisz ile czasu trzeba będzie czekać na nową generację procesorów, bo akutalnie jestem za granicą i korzystam z laptopa znajomych i jeżeli mam czekać na nową generację powiedzmy pół roku to średnio mi się to podoba ale z drugiej strony jeżeli mam utopić 4 tysiące w laptopie którego cena w najbliższym czasie drastycznie spadnie przez nową generację to szkoda znowu topić te pieniądze.

Ktoś inny znowu doradził mi poczekać na nowe karty GTX 1050 ale czas ich wydania też stoi pod znakiem zapytania, tak samo jak cena za nie świeżo po wypuszczeniu ich na rynek.

Offline mae

  • Ekipa DM
  • Zarejestrowany
  • *****
  • Wiadomości: 5778
Odp: Nowy pierwszy Laptop
« Odpowiedź #7 dnia: 2016 12 30, 07:24:10 »
Siodma generacja miala juz swoja premiere, ale na rynku jest tylko kilka modeli. Wyglada na to, ze nie oferuje ona takiego skoku technologicznego jak jej poprzednicy (glowna zaleta ma byc chyba sprzetowe wsparcie dla odtwarzania filmow na YT). Roznica w cenie pomiedzy poszczegolnymi generacjami jest raczej niewielka (chociaz bezposrednio po premierze pewnie bedzie widoczna), a "pol roku" jest bardzo prawdopodobne.

W przypadku kart nVidia cyfra dziesiatek ma tez bardzo duze znaczenie. Byc moze zamiast 1050M lepiej kupic np. 980M

Offline ~M

  • Gracze DM
  • Zarejestrowany
  • Wiadomości: 383
  • Demokratyczny dyktator.
Odp: Nowy pierwszy Laptop
« Odpowiedź #8 dnia: 2016 12 30, 18:28:33 »
Dziękuję za info :)

Zdecydowałem, że jednak kupię teraz sobie lapka bo jest mi potrzebny więc ostatnie pytanie, myślicie, że za te pieniądze ten MSI będzie odpowiednim laptopem czy w tej cenie mógłbym wybrać coś innego, lepszego i jeżeli tak to dlaczego?

Offline lazzio

  • Gracze DM
  • Zarejestrowany
  • Wiadomości: 530
  • Kekekeke
Odp: Nowy pierwszy Laptop
« Odpowiedź #9 dnia: 2016 12 30, 23:23:15 »
Nic lepszego nie znajdziesz bo to są najtańsze gamingowe laptopy. Chyba ze uzywany w tej cenie od poleconej osoby- wtedy tak.

Offline ~M

  • Gracze DM
  • Zarejestrowany
  • Wiadomości: 383
  • Demokratyczny dyktator.
Odp: Nowy pierwszy Laptop
« Odpowiedź #10 dnia: 2017 05 30, 01:36:55 »
Siema!

Poszedłem za waszą radą i wstrzymałem się z kupnem laptopa, witam po półrocznej przerwie! Ale teraz ponownie chciałbym się was poradzić. Jak aktualnie wygląda sytuacja na rynku bo kompletnie jej nie ogarniam, czy te laptopy, które podałem pół roku temu nadal mogę brać pod uwagę czy jest już ta nowa generacja, która miała wyjść bo niestety nie mam zamiaru dłużej czekać i to już jest czas żeby wybrać któregoś. Czy różnica między tą nową generacją była warta czekania?(nie mam pojęcia nawet czy w końcu wyszła) To też ciekawe pytanie po takim czasie.

Jakie ewentualnie laptopy powinienem teraz wząć pod uwagę?
Czy laptopy, które podałem na początku nadal są warte uwagi?
Co ewentualnie powinno w tym momencie skupić moją uwagę jeśli chodzi o postęp technologiczny w laptopach w ostatnim czasie?
Czy przy jakimś rozsądnym/nieprzesadzonym odskoku cenowym, mółbym mieć istotnie lepszy sprzęt niż w tym przedziale, który podałem?
Co powinienem wiedzieć wybierając aktualnie laptop?
Czy ceny laptopów zmieniły się od tamtego czasu?

Za wszelkie gotowe propozycje laptopów wraz z rozsądnym wyjaśnieniem dlaczego ten a nie inny będę wdzięczny i skłonny wynagrodzić to piwem przy najbliższej możliwej okazji.
Liczę na obfitą wymianę zdań i poglądów, pomoże mi to trochę nakierować mnie na odpowiedni tor przy szukaniu tego jedynego oraz poszerzy moją wiedze na ten temat i zmusi pewnie do zagłębienia się w temat.

Dzięki z góry za zainteresowanie! :)
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 2017 05 30, 02:02:56 wysłana przez ~M »

Offline domi80

  • Zarejestrowany
  • Wiadomości: 0
Odp: Nowy pierwszy Laptop
« Odpowiedź #11 dnia: 2017 10 18, 09:01:20 »
Jeśli w dalszym ciągu syponujesz kwoatą 3000-4000 zł na zakup laptopa to z moje strony proponuje Ci:
- Asus Zenbook Flip UX360
-HP ProBook 450 4G
- Asus R558UQ-DM967T
- Lenovo Legion Y520-15IKBN